W. pSZONIAK. FOT. By Ralf Lotys (Sicherlich), CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=89326998

Zmarł Wojciech Pszoniak, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów

Nie żyje Wojciech Pszoniak – aktor teatralny i filmowy oraz znany i ceniony pedagog. Miał 78 lat. 

Dziś o 6.08 zmarł Wojciech Pszoniak. (…) Jeden z tych największych! Jeden z kolosów powojennego polskiego teatru i filmu. Wspaniały aktor i artysta – napisał o nim ks. Andrzej Luter.

Wielka strata. Odszedł wielki człowiek i wspaniały artysta. RIP

Opublikowany przez Kazimierza Sowę Poniedziałek, 19 października 2020

Wojciech Pszoniak pochodził ze Lwowa, gdzie się urodził i spędził pierwsze dwa lata życia. 

Dorastał w Gliwicach. W młodości grał na skrzypcach i klarnecie, w średniej szkole muzycznej w Bytomiu uczył się gry na oboju, udzielał się też w orkiestrze wojskowej. Występował w teatrach amatorskich i studenckich, a także w kabaretach.

>>> Nie żyje Andrzej Strzelecki – aktor znany z serialu „Klan” i „W pustyni i w puszczy”

W 1968 r. ukończył studia na PWST w Krakowie. Występował na scenach Starego Teatru w Krakowie oraz Teatru Narodowego w Warszawie i Teatru Powszechnego w Warszawie. W latach 1974–1980 był wykładowcą w warszawskiej PWST. W latach 70. występował także w kabarecie Pod Egidą. Od końca lat 70. grał w teatrach francuskich. W latach 80. wyjechał na stałe do Paryża.

Sławę przyniosły mu m.in. role w przedstawieniach: „Klątwa” Stanisława Wyspiańskiego (reż. Konrad Swinarski, 1970), „Miłość i gniew” Johna Osborne’a (reż. Zygmunt Hübner, 1973), „Rewizor” Nikołaja Gogola (reż. Jerzy Gruza, 1977), „Siedem pięter” Dino Buzattiego (reż. Andrzej Barański, 1995), „Śmieszny staruszek” Tadeusza Różewicza (reż. Stanisław Różewicz, 1997) oraz w wyreżyserowanym przez siebie „Dożywociu” (2001) Aleksandra Fredry. 

>>> Zmarł piosenkarz, gitarzysta, aktor Piotr Szczepanik

W filmie polskim debiutował w 1970 r. –  grając w dziele „Twarz anioła” (reż. Zbigniew Chmielewski). Wystąpił w kilkudziesięciu filmach polskich, francuskich i w produkcjach międzynarodowych. Zagrał m.in. tytułową rolę w „Diable” (reż. Andrzej Żuławski, 1972), rolę Mieszka I w „Gnieździe” (reż. Jan Rybkowski, 1974), doktora Marglewskiego w „Szpitalu przemienienia” (reż. Edward Żebrowski, 1978), postać Siedelmayera, dyrektora cyrku w „Arii dla atlety” (reż. Filip Bajon, 1979), zagrał Josełe w „Austerii’ (reż. Jerzy Kawalerowicz, 1982) oraz Kamińskiego w „Strajku” (reż. Volker Schlöndorff, 2007). 

Wystąpił także w filmach Andrzeja Wajdy: w roli dziennikarza i Stańczyka w „Weselu” (1972), Moryca w „Ziemi obiecanej” (1974), Robespierre’a w „Dantonie” (1983) i tytułowej roli w „Korczaku” (1990). 

W ostatnim czasie zmagał się z postępującą chorobą nowotworową. 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze