fot. unsplash/cowomen

Zmiana narracji w kierunku nadziei – zadanie dla katolickiego dziennikarstwa

Na zakończenie Konferencji Mediów Katolickich w Atlancie, Paolo Ruffini, prefekt Dykasterii ds. Komunikacji, zachęcił katolickich pracowników mediów do skierowania serc ku komunii poprzez chrześcijańską interpretację wydarzeń. Dziesiątki katolickich dziennikarzy i specjalistów ds. mediów z całej Ameryki Północnej zebrało się w Atlancie w stanie Georgia na dorocznej konferencji, która odbyła się w dniach 18-21 czerwca.

Uczestnicy spotkania mieli możliwość śledzenia pojawiających się trendów w krajobrazie medialnym i budowania kontaktów poprzez networking. Prezentacje dotyczyły zarówno wykorzystania sztucznej inteligencji w mediach i sposobów angażowania odbiorców w mediach społecznościowych, jak i duchowości pracowników mediów oraz pracy katolików w krajach ogarniętych wojną.

Na zakończenie konferencji w piątek, dr Paolo Ruffini, prefekt Dykasterii ds. Komunikacji wygłosił przemówienie na temat znaczenia mediów katolickich jako narzędzia do tworzenia komunii i dawania nadziei.

fot. unsplash

W swoim przemówieniu Ruffini powiedział, że tylko Duch Święty może oświecić nasze serca, aby interpretować codzienne wydarzenia w świetle Ewangelii i relacjonować je w sposób budujący komunię w Kościele. – Katolickość polega właśnie na tej komunii różnorodności pod przewodnictwem Piotra i jego następców – powiedział Ruffini. Podkreślił, że „przekazywanie piękna Kościoła oznacza bycie świadkiem tej jedności, która jednoczy nas ze wszystkimi, do których się zwracamy”.

Wskazał na obszary toksycznej polaryzacji na świecie, mówiąc, że „nie tylko zagraża ona korzeniom demokracji, ale także wpływa na nasze członkostwo w jednym ciele Kościoła”.

Zwracając uwagę na zbliżający się Krajowy Kongres Eucharystyczny w USA, który odbędzie się w dniach 17-21 lipca w Indianapolis, prefekt Dykasterii wskazał na jednoczącą moc Eucharystii, która przywraca katolików do wspólnoty, abyśmy mogli dawać świadectwo nadziei.

fot. pixabay/Alexas_Fotos

– Zmiana narracji w kierunku nadziei, rozpoznanie dynamizmu dobra, rozpalenie serc i ukierunkowanie ich na komunię, bycie świadkiem innego rodzaju opowiadania historii, które jest generatywne i kreatywne to jest sposób na szerzenie dobrej nowiny i nadanie chrześcijańskiej interpretacji wszystkiemu, co dzieje się na świecie – mówił. – Komunikacja oznacza towarzyszenie innym w zrozumieniu i budowaniu mostów, wspieranie przyjaznego środowiska i wzajemnego dawania siebie – dodał.

Ponieważ coraz więcej ludzi aktywnie unika wiadomości z powodu ciągłego negatywizmu, rolą katolickich komunikatorów musi być zapewnienie innej perspektywy i połączenie ludzi z historiami pełnymi nadziei.

Mówiąc o sztucznej inteligencji, prefekt podkreślił ograniczenia AI w prawdziwym zrozumieniu ludzkiej rzeczywistości, wzywając do tego, aby osoba ludzka pozostała w centrum. Uznał jednak, że sztuczna inteligencja jest narzędziem, które albo pomoże ludziom budować relacje, albo zamknie ich w odizolowanej samotności, w zależności od tego, jak ludzie zdecydują się z niej korzystać.

– Wyzwaniem Kościoła jest zbudowanie, nawet poprzez sztuczną inteligencję, sieci komunikacji opartej na komunii, która nas jednoczy, na prawdzie, która nas wyzwala, na miłości, która wszystko wyjaśnia – podsumował Ruffini.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze