fot. Teologia Polityczna

Znaczenie sztuki w chrześcijaństwie we współczesnym świecie – wykład prof. Rémiego Brague’a

Czy da się odnaleźć we współczesnym pojmowaniu sztuki echa pierwotnego aktu stworzenia człowieka przez Boga – pierwszego artystę? Czy archetyp dzieła stworzenia jest jeszcze żywy w naszym myśleniu o pięknie? Między innymi na te pytania odpowiedzi poszuka prof. Remi Brague.

Jego wykład, który wpisze się w cykl „JP2 Lectures” rozpocznie się już dziś (we wtorek, 18 maja) o godzinie 15.00. Prof. Brague to francuski filozof wykładający na Sorbonie oraz Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium. Zajmuje się historią filozofii arabskiej i orientalnej oraz filozofią religii. W czasie dzisiejszego spotkania zastanowi się, jak kształtowała się sztuka chrześcijańska i co oznaczało dla niej nadejście późnej nowoczesności. Postara się też znaleźć granicę między estetycznym podziwem a idolatrią.

Comiesięczne Wykłady Janopawłowe („JP2 Lectures”) znanych intelektualistów to propozycja Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II dla studentów Papieskiego Uniwersytetu Św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie na rok akademicki 2020/2021. Przed jego końcem zaplanowano jeszcze dwa wykłady. 20 maja prof. Renato Cristin wygłosi wykład pt. „Formal Europe and vital Europe. Tradition as the ground of the identity”. Z kolei 10 czerwca prof. Dariusz Gawin zaprasza na spotkanie pt. Phenomenon of Solidarity”. Wszystkie wykłady są dostępne w polskiej i angielskiej wersji językowej.

fot. Angelicum

18 maja to również wyjątkowy dzień dla Instytutu Kultury św. Jana Pawła II. To z powodu rozpoczęcia rekrutacji na roczny program JP2 Studies w Rzymie. Instytut, rok po swej inauguracji na Papieskim Uniwersytecie Św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie, poszerza zakres działalności i uruchamia roczne Studia Janopawłowe – „JP2 Studies”. To unikalna w Europie propozycja zgłębiania myśli i dziedzictwa intelektualnego Jana Pawła II. W gronie wykładowców „JP2 Studies” znaleźli się intelektualiści światowego formatu, m.in.: George Weigel, Rémi Brague, Jarosław Kupczak OP, Rowan Williams, Marek A. Cichocki, Michał Gierycz, czy Francis Russell Hittinger. Rekrutacja na studia rozpoczyna się 18 maja – w 101. rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Angelicum otwarte jest także dla studentów z Polski. Szczegóły w internecie.

>>> O. Michał Paluch: na Angelicum powstaje „akademicki pomnik” św. Jana Pawła II [ROZMOWA]

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze