15 czerwca finał konkursu Aktywna Parafia
Do kolejnego etapu konkursu zakwalifikowało się 10 parafii z całej Polski. Wspólnoty te wyróżnia podejmowanie inicjatyw ewangelizacyjnych, społecznych, duszpasterskich, charytatywnych i sportowych. Finaliści spotkają się 15 czerwca w Warszawie – na festynie zaprezentują siebie, lokalne specjały kulinarne i stroje regionalne, a następnie zmierzą się w zawodach sprawnościowych.
Wśród finalistów znalazła się Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Rodzin w Białymstoku. Jej proboszczem jest ks. Piotr Kobeszko. W parafii posługują wikariusze: ks. Tomasz Owsiejko, ks. Adam Bułatewicz, ks. dr Adam Wiński oraz rezydenci: ks. Adrian Karwowski, ks. Daniel Ciulkin.
Dekret erygujący parafię pod wezwaniem NMP Królowej Rodzin został wydany 21 stycznia 1997 roku przez metropolitę białostockiego – abp. Stanisława Szymeckiego. Jednocześnie wyłączono teren nowej parafii z macierzystej parafii Św. Kazimierza Królewicza w Białymstoku. Pierwszym proboszczem parafii NMP Królowej Rodzin został mianowany ks. Jan Hołodok, wcześniej proboszcz parafii Rozedranka Stara. Mianowano też wikariusza – ks. Piotra Wojnacha z parafii Św. Kazimierza Królewicza.
Pomoc bliźniemu w potrzebie i działalność charytatywna
Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Rodzin w Białymstoku stara się dostrzegać i nieść pomoc przede wszystkim tym, którzy są najbliżej, żyją na terenie parafii. Pomoc bliźnim ogniskuje się wokół Parafialnego Zespołu Caritas, który składa się z 15 stałych wolontariuszy oraz osób angażujących się doraźnie. Zespół podejmuje różne formy działań, codziennie otaczając opieką 50 rodzin (łącznie ok. 150 podopiecznych) i udzielając różnorodnej pomocy.
W ramach działalności Zespołu Caritas organizowane są różne inicjatywy, które angażują i uwrażliwiają parafian na obecność i niesienie pomocy potrzebującym. Jedną z nich jest Parafialna Spiżarnia dla ubogich. Dwa razy w roku przeprowadzana jest zbiórka żywności, podczas której parafianie składają produkty przy ołtarzu. Zazwyczaj udaje się zebrać około 300 toreb wypełnionych produktami. Pomoc w postaci paczek żywnościowych udzielana jest cztery razy w roku oraz doraźnie osobom w potrzebie.
Kolejną inicjatywą jest akcja „Dziel się smakiem dobra”, w ramach której, corocznie w okresie wakacyjnym, parafianie zachęcani są do podzielenia się przetworami. Zabierają z kościoła pusty słoik z cytatem i przynoszą go wypełniony przetworami.
Wolontariusze Zespołu Caritas odwiedzają swoich podopiecznych w domach, oferując pomoc starszym i samotnym osobom w załatwieniu wizyt lekarskich, urzędowych, dowozie oraz zakupie leków ze środków parafialnych. Jeśli zachodzi taka potrzeba, wolontariusze przeprowadzają także podstawowe prace remontowe oraz naprawy.
Parafia pozyskuje również dary materialne, które mogą być przekazane potrzebującym. W minionym roku udało się przekazać 20 nowych biurek oraz 15 rowerów dzieciom i młodzieży potrzebującej. Dodatkowo, parafia pozyskuje żywność z okolicznych sklepów.
Parafialna wypożyczalnia sprzętu medycznego, utworzona dzięki darom parafian, oferuje różnego rodzaju sprzęt medyczny, taki jak łóżka, wózki, chodziki i kule. Sprzęt ten służy tym, którzy aktualnie wymagają takiego wsparcia. Parafia odpowiada także na potrzeby finansowe osób zbierających środki na leczenie.
W Domu Parafialnym przygotowano mieszkanie z oddzielnym wejściem, w którym zamieszkiwali uchodźcy z Ukrainy. Mieszkanie to pozostaje do dyspozycji w sytuacjach kryzysowych.
Współpraca z Caritas diecezjalną obejmuje zbiórki żywności i wsparcie różnych dzieł wymagających pomocy. Parafia angażuje się również w pomoc Chrześcijanom w Ziemi Świętej, wspierając Dom Pokoju w Betlejem oraz organizując zbiórkę ofiar na ten cel. W ramach inicjatywy „Świeca Pokoju”, parafianie mogą zapalić świece w duchowej łączności z Ziemią Świętą przy Grobie Pańskim, składając ofiary na pomoc w Ziemi Świętej.
Wspólnoty parafialne
W Parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Rodzin w Białymstoku aktywnie działa 20 wspólnot.
Ruch Światło-Życie i Domowy Kościół otwierają się na obecność Chrystusa w duchu nauczania Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Odnowa w Duchu Świętym jest charyzmatyczną wspólnotą ludzi, których łączy miłość do Jezusa. Przyjaciele Oblubieńca to osoby pragnące rozwijać się, żyjąc Ewangelią i stając się przyjaciółmi Jezusa.
Grono Przyjaciół Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego skupia wiernych, którzy pomagają seminarzystom przez modlitwę oraz ofiary duchowe i materialne. Schola Niebo, składająca się z najmłodszych wiernych, dba o oprawę muzyczną każdej niedzielnej Mszy Świętej z udziałem dzieci, przygotowuje koncerty parafialne i uczestniczy w Konkursach Pieśni Liturgicznej.
Lektorzy to dorośli, którzy po odbyciu wymaganej formacji czytają Słowo Boże podczas każdej sprawowanej Eucharystii. Liturgiczna Służba Ołtarza obejmuje ministrantów i ministrantów seniorów, którzy służą podczas Mszy Świętej w niedziele i dni powszednie.
Stowarzyszenie Rodzina na Plus skupia parafian wspierających życie i rozwój parafii w różnych obszarach. Stowarzyszenie Dobry Moment organizuje we współpracy z parafianami różnego rodzaju warsztaty i modlitwy za wstawiennictwem św. Joanny Beretty Molli. Róże Różańcowe, liczące 15 róż, to osoby podejmujące codzienną modlitwę różańcową za kapłanów i wiernych świeckich. Margaretki to chętni, którzy raz w tygodniu modlą się za kapłanów.
Koło Misyjne Dzieci zdobywa informacje na temat misji w odległych krajach, modli się za rówieśników tam mieszkających i przygotowuje dla nich niespodzianki, takie jak laurki czy filmiki. Krąg Biblijny skupia dorosłych uczących się z Lectio Divina czynić styl życia. Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej to mężczyźni odbywający regularną formację, gotowi w każdej chwili nieść Chrystusa osobom potrzebującym ich posługi.
Biała Procesja to grupa mężczyzn i kobiet uczestniczących w parafialnych procesjach z okazji świąt i uroczystości oraz w pierwsze niedziele miesiąca w okresie wiosenno-letnim. Grupy Adoracyjne Najświętszego Sakramentu spotykają się w pierwsze czwartki i soboty miesiąca. Parafialna Rada Duszpasterska składa się z wiernych świeckich i kapłanów, którzy podejmują dyskusje na temat bieżących spraw dotyczących życia parafii.
Chór Parafialny przygotowuje oprawę muzyczną świąt i uroczystości, a Parafialny Zespół Caritas niesie pomoc najuboższym.
Każda z wymienionych wspólnot ma swojego opiekuna, którym jest jeden z kapłanów posługujących w parafii, oraz lidera, którym jest osoba świecka. Wspólnoty składają się z kilku do kilkudziesięciu członków. Członkowie wspólnot organizują spotkania z ciekawymi ludźmi, prowadzą Kronikę Parafialną, opracowują grafik dyżurów lektorskich, dbają o nagłośnienie kościoła i drobne prace remontowe, uczestniczą w pracach porządkowych na terenie kościoła, współpracują z mediami diecezjalnymi, prowadząc w nich audycje, uprawiają sport i pomagają bliźnim.
Inicjatywy ewangelizacyjne
Aby skutecznie ewangelizować, Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Rodzin w Białymstoku stawia na budowanie wiary i osobistej relacji z Jezusem we wspólnocie parafialnej. Działania te koncentrują się wokół codziennej liturgii, słuchania Słowa Bożego, uczestnictwa w tradycyjnych rekolekcjach, spotkaniach formacyjnych wspólnot, nabożeństwach roku liturgicznego oraz tworzeniu przestrzeni na osobiste spotkanie z Jezusem i drugim człowiekiem ze wspólnoty.
Wszystko to odbywa się poprzez inicjatywy podejmowane przez parafian we współpracy z duszpasterzami. Wśród tych działań znajdują się cotygodniowa Nowenna do NMP Królowej Rodzin oraz roczna Nowenna do Św. Józefa z „Pocztą Św. Józefa”. Parafia organizuje także modlitwy na ulicach, takie jak Koronka do Bożego Miłosierdzia na skrzyżowaniach ulic, procesję Bożego Ciała oraz parafialną Drogę Krzyżową.
Regularne adoracje Najświętszego Sakramentu odbywają się w każdy pierwszy czwartek i pierwszą sobotę miesiąca. Doroczna Nowenna do NMP Królowej Rodzin poprzedza Uroczystość Odpustową. Parafialne Wieczory Uwielbienia oraz comiesięczna Msza św. „Droga do Kany” (modlitwa o dobrego męża i dobrą żonę) również są stałymi elementami życia wspólnoty. W ramach inicjatywy „Róża dla Mamy” oraz odnowienia sakramentu małżeństwa przez małżeństwa parafii, wierni mają okazję do pogłębienia swoich więzi.
Akatyst ku czci Bogurodzicy, Piknik u Mamy, Potańcówka u Mamy, Wieczór świadectw, Różaniec – Męska Sprawa, rodzinne kolędowanie, procesja Świętych oraz niedziele formacyjne to kolejne wydarzenia, które integrują i umacniają wspólnotę parafialną.
Współpraca z Dziełami Misyjnymi obejmuje celebracje niedziel misyjnych, a dla najmłodszych organizowane są konkursy, takie jak Konkurs Palm, Sukienka dla Mamy, czy Konkurs szopek bożonarodzeniowych. Roraty u Mamy, sylwester rodzinny w Domu Parafialnym oraz akcje, takie jak Kostka Słowa i Sianko z Betlejem, są także ważnymi wydarzeniami w życiu parafii.
Celebracje Tygodnia Biblijnego oraz modlitwy w różnych okolicznościach, połączone z upominkami z przesłaniem, takie jak wspomnienie św. Błażeja, św. Agaty, narodzenie NMP, modlitwa za zdających egzaminy, dzień Matki, odpust parafialny, Boże Narodzenie, święto św. Jana Apostoła oraz uroczystość Objawienia Pańskiego, są stałymi elementami życia parafii.
W ramach współpracy z Radiem I, parafia prowadzi audycję „Radio i Małżeństwo”. Parafia zapewnia także techniczne zaplecze Białostockiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę oraz współpracuje ze Stowarzyszeniem Dobry Moment na rzecz działań wspierających kobiety. Projekt HOPE, Divine Renovation oraz działania na rzecz pozyskiwania środków na budowę świątyni są ważnymi inicjatywami wspólnoty.
Spotkania proboszcza z parafianami u drzwi świątyni po niedzielnych Mszach Świętych, nagranie teledysku ewangelizacyjnego do utworu „To jest mój Kościół”, biblioteka dla więźnia, warsztaty rękodzieła (takie jak decoupage, scrapbooking, curling, zdobienie papierem, szydełkowanie, filcowanie wełny, odlewy gipsowe), biblioteka parafialna oraz wspólnotowe wyjścia do kina na filmy o tematyce religijnej to dodatkowe inicjatywy podejmowane przez parafię.
Święcenie pokarmów na Stadionie Miejskim, spotkanie kolędowe z Chórem BSNE oraz „Przypominajki” i życzenia na parafialnym Facebooku są również ważnymi elementami integrującymi parafię.
Życie liturgiczne
Życie liturgiczne Parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Rodzin w Białymstoku opiera się na codziennej, aktywnej posłudze różnych wspólnot, które wnoszą znaczący wkład w życie parafialne.
Liturgiczna Służba Ołtarza liczy obecnie 52 ministrantów, ubranych w niebieskie szaty liturgiczne, podkreślające maryjny charakter parafii, oraz 12 Ministrantów Seniorów. Ministranci regularnie uczestniczą w spotkaniach formacyjnych i przygotowują się do posługi przed dorocznymi uroczystościami kościelnymi. Są również animatorami grup kandydatów na ministrantów, biorą udział w stacjonarnych i wyjazdowych spotkaniach rekolekcyjno-integracyjnych oraz organizują zastępstwa za chorych ministrantów. Rodzice ministrantów uczestniczą w rozmowach i spotkaniach z kapłanem-opiekunem LSO.
Chór Parafialny dba o oprawę muzyczną uroczystych Mszy Świętych i nabożeństw. Najbardziej popularnymi utworami wykonywanymi przez chór są Akatyst ku czci Bogurodzicy i Akatyst ku czci Św. Józefa. Liczba chórzystów bywa zmienna z powodu pracy zawodowej i spraw rodzinnych, jednak zazwyczaj jest to kilkanaście osób pracujących pod kierownictwem parafialnego organisty. Czasami współpracują oni z profesjonalnymi muzykami i dyrygentami z innych parafii.
Zespoły muzyczne w parafii to dziecięca Schola Niebo, licząca około 20 osób, oraz dwie diakonie muzyczne wspólnot Przyjaciół Oblubieńca i Odnowy w Duchu Świętym, liczące do 10 osób każda. Schola Niebo, założona kilkanaście lat temu, działa pod kierownictwem pana Darka. Schola ma bogaty repertuar pieśni liturgicznych, które prezentuje na konkursach. Przed Mszami św. z udziałem dzieci, członkowie Scholi uczestniczą w próbach śpiewu, prowadzonych przez pana Darka, księdza Adama (gra na gitarze) oraz byłego organistę pana Piotra (instrument klawiszowy) i jego żonę, panią Magdę (śpiew). Diakonia wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym przygotowuje oprawę muzyczną Mszy św. we wtorki, a diakonia Przyjaciół Oblubieńca – w czwartki.
W parafii posługuje również 22 lektorów, którzy podejmują posługę słowa podczas liturgii w niedziele (7 Mszy św.) i w dni powszednie (3 Msze św. każdego dnia). Spotkania lektorów odbywają się raz w miesiącu pod opieką księdza Piotra, proboszcza parafii. Przed przystąpieniem do posługi, lektorzy przechodzą odpowiednią formację, a przed uroczystościami kościelnymi uczestniczą w spotkaniach z aktorem.
Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej to czterech mężczyzn przygotowanych do posługi chorym, odbywających regularną formację.
Członkowie wspólnot parafialnych aktywnie uczestniczą w przygotowywaniu okolicznościowych dekoracji, zbierają kolektę podczas Mszy św. (zarówno mężczyźni, jak i kobiety), prowadzą katechezy oraz konferencje tematyczne z zakresu duchowości, liturgii, sakramentów i życia wspólnoty.
Uprawianie sportu
Organizacja spotkań sportowych w Parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Rodzin w Białymstoku obejmuje różnorodne aktywności, które integrują wspólnotę i promują zdrowy styl życia. Dla dzieci i młodzieży spotkania sportowe odbywają się w każdą sobotę w godzinach 13:00-15:00 na hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 12, znajdującej się na terenie parafii. Dla mężczyzn, zwłaszcza ojców, organizowane są piłkarskie spotkania w każdy piątek w godzinach 21:00-22:30 na wynajętej hali sportowej tej samej szkoły. Drużyny ministranckie aktywnie uczestniczą w diecezjalnych rozgrywkach Liturgicznej Służby Ołtarza w piłce nożnej oraz w XVIII Mistrzostwach Polski LSO w Piłce Nożnej Halowej o Puchar Króluj nam Chryste w Gnieźnie.
Na terenie przyparafialnym organizowane są gry i zabawy integracyjne wspólnot dziecięcych i młodzieżowych, a podczas odpustu parafialnego odbywają się rozgrywki i zawody sportowe. Dodatkowo, parafia organizuje półkolonie zimowe dla dzieci i młodzieży, zapewniając aktywne ferie. Piłka nożna cieszy się największą popularnością wśród dzieci, młodzieży i mężczyzn z parafii. Księża Piotr, proboszcz parafii, i Tomasz, są zagorzałymi kibicami drużyny piłkarskiej „Jagiellonii” i zarażają swoją pasją innych parafian. Regularne treningi odbywają się w hali sportowej, a w miesiącach letnich na świeżym powietrzu. W drużynach często trenują razem ojcowie i synowie.
Najbardziej sprzyjającym czasem na różne rozgrywki i zabawy jest okres wakacyjny, poprzedzający uroczystości odpustowe w sierpniu. Organizowane są wtedy profesjonalne rozgrywki, przyznawane są miejsca na podium oraz wręczane medale i nagrody. Ministrancka Drużyna Piłki Nożnej, posiadająca profesjonalne stroje sportowe, po sukcesach w lokalnych rozgrywkach, wyjeżdża na finałowe mecze do Gniezna na Mistrzostwa Polski LSO.
Oprócz piłki nożnej, młodzież uczestniczy w zimowych wyjściach na lodowisko, gdzie ćwiczy umiejętności łyżwiarskie pod okiem księdza Adama. Podczas aktywnych ferii zimowych organizowane są również kuligi oraz gry i zabawy, takie jak tenis stołowy, przez księdza Tomasza lub księdza Macieja. Młodzież chętnie gra także w koszykówkę, piłkę siatkową, badmintona i „dwa ognie”. Podczas odpustu parafialnego drużynom kibicują całe rodziny i znajomi, co tworzy wyjątkową atmosferę wspólnotowego święta.
Wspólne wyjazdy
Od 1 stycznia 2023 do 21 kwietnia 2024 parafianie uczestniczyli w licznych wspólnych wyjazdach, które przyczyniły się do umocnienia więzi we wspólnocie oraz do pogłębienia wiary. 16 kwietnia 2023 roku odbyła się piesza pielgrzymka do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku. Następnie, w dniach 22-23 kwietnia 2023 roku, parafianie wzięli udział w pielgrzymce autokarowej do Warszawy, odwiedzając Świątynię Opatrzności Bożej, Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Bazylikę Jasnogórską i Sanktuarium Matki Boskiej Królowej Polski w Częstochowie. W maju 2023 roku zorganizowano pielgrzymkę samolotową do Ziemi Świętej, obejmującą takie miejsca jak Betlejem, Ain Karem, Nazaret i Jerozolima. 6 maja 2023 roku odbyła się piesza pielgrzymka mężczyzn do Matki Bożej Pocieszenia w Krypnie, a w dniach 15-22 czerwca 2023 roku parafianie udali się na pielgrzymkę samolotową do Fatimy, odwiedzając także Valinhos, Aljustrel, Batalha, Alcobaça, Nazaré, Lizbonę, Porto, Santiago de Compostela, Tomar i Coimbrę.
4 września 2023 roku odbyła się rodzinna pielgrzymka piesza do Sanktuarium Matki Boskiej Pocieszenia w Krypnie, a 7 września 2023 roku Liturgiczna Służba Ołtarza wyjechała do Centrum Nauki Kopernik oraz na Stadion Narodowy na mecz Polska – Wyspy Owcze. W dniach 16-17 września 2023 roku parafianie uczestniczyli w pielgrzymce autokarowej „Boże Mazury,” odwiedzając św. Lipkę, Reszel, Lidzbark Warmiński, Gietrzwałd i Olsztyn. 8 grudnia 2023 roku zorganizowano wyjazdowe rekolekcje adwentowe dla dzieci i młodzieży w Dolistowie Starym, a w dniach 1-3 marca 2024 roku odbyły się wyjazdowe rekolekcje wielkopostne dla dzieci i młodzieży w Ptakach koło Nowogrodu.
7 kwietnia 2024 roku parafianie ponownie uczestniczyli w pieszej pielgrzymce do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku, a 20-21 kwietnia 2024 roku wzięli udział w pielgrzymce autokarowej do Sanktuarium Świętego Józefa w Kaliszu oraz do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski.
Te wydarzenia przyniosły parafianom wiele radości i łask, umożliwiając odnowienie relacji z Panem Bogiem, drugim człowiekiem i samym sobą. Pielgrzymki przyczyniły się do pogłębienia wiary oraz umożliwiły spędzenie czasu w wspólnocie. Wolne miejsca na pielgrzymkach były oferowane braciom i siostrom z zaprzyjaźnionych parafii, co sprzyjało integracji i jednoczeniu się we wspólnym dziele ewangelizacji. Każdemu wyjazdowi towarzyszył kapłan posługujący w naszej parafii, a w przypadku dłuższych i dalszych wyjazdów uczestniczyło kilku kapłanów.
Szczególnym przeżyciem były pielgrzymki zagraniczne: do Ziemi Świętej oraz do Fatimy. W Ziemi Świętej parafianie mieli niezwykłą okazję kroczyć śladami Jezusa, modlić się w miejscach, gdzie urodził się, mieszkał, powoływał Apostołów, poniósł śmierć i zmartwychwstał. W Fatimie uczestnicy doświadczyli prawdziwych rekolekcji fatimskich, które pozostawiły głęboki ślad w ich sercach. We wrześniu 2023 roku, parafia powtórzyła te rekolekcje i przyjęła relikwie Pastuszków: św. Hiacynty i św. Franciszka, wraz z figurą Matki Bożej Fatimskiej. Podczas innych wyjazdów parafianie poznawali szczególne miejsca i postacie, takie jak widzący i święci, co wzbogaciło ich duchowe doświadczenia.
Edukacja zdrowotna i zdrowy styl życia
We wspólnocie parafialnej organizowane są samodzielnie lub we współpracy ze stowarzyszeniami różnorodne spotkania, konferencje i warsztaty, które mają na celu wspieranie rodzin i małżonków. 22 kwietnia 2023 roku odbyły się warsztaty zatytułowane „Jak się dogadać w małżeństwie,” prowadzone gościnnie przez p. Joannę i p. Norberta. Następnie, 13 maja 2023 roku, zorganizowano warsztaty „Ojciec czy Kosmita” dla ojców, prowadzone przez parafianina, p. Krzysztofa. W dniach 2-3 czerwca 2023 roku przeprowadzono warsztaty „Siedem sekretów efektywnego ojcostwa” we współpracy ze Społecznością Tato.net i Fundacją Vita et Familia. Kolejne warsztaty, „Z natury piękna, choć nieidealna,” odbyły się 26 czerwca 2023 roku i były skierowane do kobiet, prowadzone przez p. Sylwię we współpracy ze Stowarzyszeniem Dobry Moment.
Od 2 października do 4 grudnia 2023 roku odbyła się 10-tygodniowa edycja warsztatów małżeńskich, prowadzonych przez pary z naszej parafii: p. Andżelikę i p. Konrada oraz p. Ewę i p. Sławomira, we współpracy z ks. proboszczem. 30 stycznia 2024 roku zorganizowano warsztaty „Marzy mi się” dla kobiet, prowadzone przez p. Sylwię we współpracy ze Stowarzyszeniem Dobry Moment. Parafia prowadzi również całoroczne warsztaty artystyczne dla seniorów i całych rodzin, mające na celu aktywizację i konstruktywne spędzanie wolnego czasu, we współpracy ze Stowarzyszeniem Rodzina na Plus.
Konferencje dla mężczyzn odbywa się w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca podczas nabożeństwa „Różaniec – męska sprawa.” Po Mszach św. z cyklu „Droga do Kany” oraz podczas odpustu parafialnego (sierpień 2023) organizowane są spotkania połączone z pogadankami na temat zdrowia i zdrowego żywienia, gdzie można odwiedzić stoisko medyczne i gastronomiczne.
Warsztaty i spotkania koncentrują się na tematyce ściśle związanej z ich tytułami oraz elementami psychologii, w tym psychologii duchowości. Każdy cykl spotkań cieszył się dużym zainteresowaniem i przynosił zauważalne owoce w codziennym życiu uczestników. Poprawiły się relacje między małżonkami, rodzicami, a zwłaszcza ojcami i dziećmi, oraz między członkami rodzin w różnym wieku (dziadkowie, rodzice, dzieci, wnuki). Kobiety budujące parafialną wspólnotę również doświadczyły pozytywnych zmian. Wdrażanie zdobytej wiedzy pozwala uczestnikom bardziej świadomie, radośnie i efektywnie przeżywać każdy dzień, a także rodzi pomysły na kolejne inicjatywy, takie jak planowanie warsztatów dla mam, dzieci, młodzieży i rodzeństwa w celu budowania dobrych relacji rówieśniczych i międzypokoleniowych.
Parafia prowadzi również stałą zbiórkę nakrętek oraz makulatury jako część ogólnoparafialnej segregacji odpadów, kontynuując projekt „Żyj bosko z ekotroską.” Projekt ten, promowany przez Caritas Laudato Si, obejmował autorską piosenkę „Troska jest boska,” śpiewaną przez naszą dziecięcą Scholę Niebo.
Cyfrowa parafia
Parafia dysponuje stroną internetową www.krolowarodzin.pl, która jest prowadzona i uaktualniana przez parafian. Strona na Facebooku opisuje bieżące działania, umożliwiając parafianom śledzenie aktualności. Grupy parafialne mogą komunikować się między sobą oraz z księżmi poprzez Messenger, co pozwala na szybkie uzyskanie odpowiedzi na nurtujące pytania, uzgodnienie współpracy w ramach danego działania oraz podjęcie modlitwy w konkretnej intencji, np. za osobę zdającą egzamin, poszukującą pracy, operowaną i inne.
Parafia posiada również kanał na YouTube, gdzie umieszczane są nagrania realizowane w ramach działań parafialnych oraz transmisje z uroczystości, przeznaczone dla parafian pozostających w domu z powodu choroby. Choć szerszy zakres działań miał miejsce w czasie pandemii, teraz transmisje odbywają się doraźnie, np. podczas Triduum Paschalnego 2024.
Kontakt z parafią jest możliwy również poprzez adres mailowy [email protected]. Parafianie mogą także złożyć szybką darowiznę za pośrednictwem operatora Przelewy24 oraz ofiarę kartą płatniczą dzięki terminalowi płatniczemu dostępnym w kancelarii. Coroczna kampania „Przekaż swój 1,5% na cel budowy świątyni i działań parafialnych” jest prowadzona przez parafialne Stowarzyszenie Rodzina na Plus.
Parafia korzysta z sieci logicznej i urządzeń na terenie Domu Parafialnego oraz kaplicy, co zapewnia dostęp do szybkiego internetu światłowodowego. Dzięki temu możliwe jest bezproblemowe realizowanie transmisji najważniejszych wydarzeń z życia parafii oraz cyfryzacja kancelarii parafialnej, usprawniająca zarządzanie parafią. Ogólnodostępne urządzenie wielofunkcyjne umożliwia wysokiej jakości wydruki pełnokolorowe, składanie gotowych broszur oraz realizację inicjatyw takich jak okolicznościowe pocztówki, cotygodniowe ogłoszenia w wersji drukowanej, plakaty okolicznościowe, ogłoszenia na tablicy ogłoszeń, oraz broszury wykorzystywane przy działaniach ewangelizacyjnych. Dzięki temu parafia może szybko i sprawnie działać we własnym zakresie.
Parafia dysponuje również salą konferencyjną wyposażoną w rzutnik multimedialny i prosty system nagłośnienia oraz salą spotkań młodzieży z zainstalowanym telewizorem. Umożliwia to prezentowanie treści multimedialnych podczas spotkań i konferencji.
Parafia nie posiada jeszcze ofiaromatu, który mógłby być dostępny w kaplicy i pomóc w pozyskiwaniu środków na cel budowy świątyni, z którą wspólnota parafialna się zmaga.
***
Organizatorem Konkursu „Aktywna Parafia” jest Katolicka Agencja Informacyjna, a współorganizatorem Fundacja na Rzeczy Wymiany Informacji Katolickiej. Partnerem Organizacyjnym jest Caritas Polska. Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym Konferencji Episkopatu Polski oraz jej Sekretarza Generalnego Bpa Artura G. Mizińskiego.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |