fot. EPA/Noemi Bruzak

Znamy program obchodów Światowego Dnia Życia Konsekrowanego w Warszawie

Przypadające 2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego, to zgodnie z decyzją Jana Pawła II od 1997 r. Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Centralnym uroczystościom w archidiecezji warszawskiej o godz. 16.00 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

W Polsce jest blisko 31,1 tys. osób konsekrowanych.

W klasztorach kontemplacyjnych w Polsce żyje około 1250 mniszek, w tym 1198 w klasztorach należących do konferencji klauzurowej. Wśród nich jest 1081 profesek wieczystych – poinformowała Konferencja Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych w Polsce.

>>> Młodzi konsekrowani robią raban na ulicach Krakowa [WIDEO]

W liczbach

Według danych Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce z 1 stycznia 2021 w 105 żeńskich zgromadzeniach zakonnych tzw. czynnych żyło 16 tys. 764 sióstr w 2071 domach.

Według danych z 31 grudnia 2020 r. Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce zrzeszającej 59 zgromadzeń w naszym kraju było 11 020 zakonników.

fot. EPA/LUCA ZENNARO

Początki

Dzień Życia Konsekrowanego ustanowił w Kościele w 1997 roku, Ojciec Święty Jan Paweł II. Przypada on zawsze w uroczystość Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego. Tego dnia osoby konsekrowane gromadzą się w Kościołach lokalnych na wspólnej modlitwie. W czasie uroczystej liturgii w kościołach katedralnych odnawiają swoje śluby i przyrzeczenia.

„Życie konsekrowane znajduje się w samym sercu Kościoła, jako element o decydującym znaczeniu dla jego misji, ponieważ wyraża najgłębszą istotę powołania chrześcijańskiego” – napisał papież Jan Paweł II w wydanej w roku 1996 posynodalnej adhortacji apostolskiej „Vita consecrata” o życiu konsekrowanym i jego misji w Kościele i świecie.

„Celem Światowego Dnia Życia Konsekrowanego jest najpierw wyrażenie wdzięczności i podziękowania Bogu za dar życia zakonnego, za ten szczególny charyzmat dany dla dobra całego Kościoła” – wskazał jezuita o. Wiesław Kulisz dyr. Wydziału Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego w archidiecezji warszawskiej w komunikacie przekazanym PAP.

Zaznaczył, że konsekrowani 2 lutego „pragną zamanifestować swoją obecność i przynależność do Chrystusa, będącą swoistym znakiem i zapowiedzią innego – niż ziemski – świata, rzeczywistości nieba”. „Celem jest też modlitwa o nowe powołania do tego stanu, by nigdy nie brakowało świadków Chrystusa, którego powołani pragną naśladować przez śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa” – zaznaczył jezuita.

Wskazał, że „osoby konsekrowane mają z woli Chrystusa stawać się nowym zaczynem, solą ziemi i światłem świata”.

>>> S. Dolores Zok: siostry ze zgromadzeń czynnych angażują się w Synod

fot. cathopic

Obchody w Warszawie

W ramach obchodów Dnia Życia Konsekrowanego w niedzielę 30 stycznia eucharystię w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie o godz. 9.00 odprawi przewodniczący KEP ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego bp Jacek Kiciński.

Centralne obchody w archidiecezji warszawskiej odbędą się 2 lutego. Rozpoczną się koronką do Bożego Miłosierdzia w kościele seminaryjnym o godz. 15.00. Po nabożeństwie odbędzie się procesja do archikatedry św. Jana Chrzciciela, gdzie o godz. 16.00 liturgii będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

Natomiast w diecezji warszawsko-praskiej mszy św. w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika o godz. 15.00 będzie przewodniczył ordynariusz diecezji bp Romuald Kamiński.

>>>  Franciszek: to sprawia, że kobiety oddane Bogu stają się starymi pannami

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze