PAP/Leszek Szymañski

Zobacz miejsce, gdzie trwa najcięższa walka z koronawirusem [ZDJĘCIA]

Na zdjęciach praca lekarzy w Centrum Terapii Pozaustrojowej Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Tu przebywają pacjencji chorzy na Covid-19 poddani terapii VV ECMO, czyli tzw. sztucznym płucom.

ECMO czyli ExtraCorporeal Membrane Oxygenation jest techniką pozaustrojowego utlenowania krwi. Ze względu na to, że system ten można wykorzystać również do wspomagania krążenia, zamiennie używany jest skrót ECLS oznaczający ExtraCorporeal Life Support. System ECLS/ECMO to pozaustrojowy układ zawierający pompę oraz oksygenator, pozwalający zastąpić przez pewien czas pracę płuc i/lub serca. Zastosowanie tego urządzenia samo w sobie nie leczy niewydolnego narządu ale daje czas potrzebny do wyzdrowienia. Technika ECMO jest bardzo inwazyjną i ryzykowną terapią.

Stanowczość premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Andrzeja Niedzielskiego, uznająca cały kraj za obszar tzw. strefy żółtej i konieczność noszenia maseczek, jest zjawiskiem ze wszech miar oczekiwanym – ocenił w czwartek były minister zdrowia, prof. Marian Zembala. Premier Mateusz Morawiecki przekazał w czwartek, że od 10 października cała Polska będzie znajdować się w strefie żółtej; w całym kraju będzie obowiązywało zakrywanie nosa i ust w przestrzeni publicznej.

fot. PAP/Leszek Szymañski

Na terenie całego kraju w lokalach gastronomicznych trzeba będzie zachować bezpieczną odległość – na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 m2. Również w całym kraju w lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można udostępniać miejsc do tańczenia. Ponadto w strefie czerwonej lokale będą mogły być otwarte w określonych godzinach – od 6:00 do 22:00. Zgodnie z nowymi zasadami będzie obowiązywał limit osób na imprezach okolicznościowych: do 75 osób oraz w strefie czerwonej do 50 osób. Te zasady będą natomiast obowiązywać od 17 października.

fot. PAP/Leszek Szymañski

Prof. Zembala, w TVP Info, przekonywał, że przy zachowaniu dyscypliny społecznej, za około dwa tygodnie wystąpi spadek niebezpiecznej dynamiki wzrostu ilości zakażeń koronawirusem. Zembala chwalił też rozwiązanie polegające na utworzeniu 16 szpitali referencyjnych. „Dobre, prawidłowe, oczekiwane przez społeczeństwo kierunki, dobrze świadczące o rządzących” – ocenił profesor. „Proszę, jako lekarz i obywatel, abyśmy problem walki z pandemią traktowali ponad podziałami, jako wyzwanie, które staje przed każdym z nas” – apelował były minister. Jak dodał, jesteśmy w trakcie rozwijającej się pandemii, dlatego – zaznaczył – należy działać z całą stanowczością.

Galeria (23 zdjęć)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze