Zwyczaje na początek roku szkolnego – 7 krajów

Podobnie jak w Polsce, w pierwszych dniach września rok szkolny rozpoczyna się w Ameryce, Anglii, Grecji, Belgii, na Łotwie i we Francji. Szwedzi, Duńczycy i mieszkańcy niektórych landów niemieckich skończyli wakacje już w sierpniu. Hiszpanie, Włosi i Portugalczycy pierwszy dzwonek usłyszą dopiero w drugiej połowie września. 


 

Stany Zjednoczone 

W Stanach Zjednoczonych pierwszy dzień szkoły jest ważnym wydarzeniem. Organizowane są tak zwane orientation days lub open days, podczas których dzieci i rodzice mogą poznać wychowawcę i zasady panujących w klasie. Również dzieci mogą zapoznać się ze sobą i miejscem nauki. Tradycją związaną z tymi dniami jest to, że dzieci przygotowują również prezenty dla swoich nauczycieli. Rok szkolny w Stanach Zjednoczonych trwa około 9 miesięcy (od września do połowy czerwca) Dzień szkolny zaczyna się między 8 a 8.30. Lekcja trwa od 50 do 55 minut, a tydzień szkolny 5 dni. 

 

Niemcy, Austria, Szwajcaria 

By nieco umilić rozpoczęcie nauki w szkole, w krajach niemieckojęzycznych dzieci dostają z tej okazji tzw Schultüte, w niektórych regionach zwaną również Zuckertüte. To duży, bo o długości około 70 cm, rożek wypchany wszelkiego rodzaju słodyczami i przyborami szkolnymi. Niektóre dzieci mogą znaleźć w niej także drobne zabawki i inne upominki – wszystko zależy od pomysłowości rodziców. W sklepach są dostępne już gotowe rożki, ale nie brakuje takich, którzy wolą wykonać go własnoręcznie. W Internecie jest wiele tutoriali z propozycjami papierowych, dzierganych czy nawet jadalnych tytek. Zdarza się, że dzieci same sobie robią taki rożek jeszcze w przedszkolu. Tradycją jest także zdjęcie z rożkiem i tornistrem. 


 

Rosja 

W Rosji nowy rok szkolny rozpoczyna się, podobnie jak w Polsce, 1 września. Jest obchodzony jako Dzień Wiedzy. W tym dniu uczniowie przynoszą swoim nauczycielom kwiaty, a pierwszoklasiści mogą być pewni, że będą noszeni na plecach przez starszych kolegów. Towarzyszy temu mnóstwo hałasu, ponieważ do tradycji należy także dzwonienie dzwonkami. 

 

Anglia 

We wrześniu po raz pierwszy mury szkolne przekroczą angielskie pięciolatki i pozostaną w nich do szesnastego roku życia. Rok szkolny trwa w Wielkie Brytanii 39 tygodni i jest podzielony na trzy trymestry (jesienny, zimowy i letni). Po ukończeniu każdego trymsetru dzieci maja tygodniową przerwę, natomiast wakacje letnie trwają sześć tygodni. 

 

Francja 

Od września do czerwca chodzą do szkoły także dzieci francuskie – z tym, że aż sześć razy w tygodniu. Poza niedzielą mają tylko wolne popołudnia w środy i w soboty. Każdy tydzień nauki składa się z 26 lekcji, każda po 60 minut w szkole podstawowej i 25–30 lekcji po 55 minut w szkole średniej. Najdłuższe letnie wakacje trwają, tak jak w Polsce, dwa miesiące. W roku szkolnym Francuzi mają pięć krótszych ferii: 10 dni pod koniec października, 2 tygodnie przerwy świątecznej, 2 tygodnie na przełomie lutego i marca i 2 tygodnie z okazji Świąt Wielkanocnych. 

 

Indie 

W Indiach pierwszy dzień szkoły zwany jest Dniem Przyjęcia lub Praveshanotsavam. Uczniowie są obsypywani prezentami. Dostają nowe plecaki, balony, cukierki i książki. Rozpoczęcie roku szkolnego przypada późną wiosną – wtedy rozpoczyna się w Indiach pora monsunowa, czyli deszczowa. Dlatego oprócz tradycyjnej wyprawki dzieci dostają również kolorowe parasole. 

 

Japonia 

Japońscy uczniowie we wrześniu wracają po wakacjach na drugą cześć roku szkolnego, która potrwa do końca grudnia. Rok szkolny kończy się po trzecim okresie, w połowie marca. Wtedy uczniowie mają dwutygodniowe ferie. Tradycją w Japonii jest robienie zdjęć przy wejściu do szkoły oraz organizowanie uroczystej akademii w szkolnej sali gimnastycznej. Podczas ceremonii zwanej nyugakushiki witani są nowi uczniowie i ich rodzice. Dzieci noszą specjalne mundurki szkolne (Gukuran dla chłopców i Sailorfuku dla dziewczynek). W pierwszym dniu szkoły także rodzice są odświętnie ubrani. Wszystkie mamy obowiązkowo pojawiają się w tradycyjnych kimonach. 

Naukę rozpoczynają także dzieci objęte projektem „Misja szkoła”. Misjonarze prowadzą szkoły dla najbiedniejszych dzieci m.in. na Madagaskarze, w Indiach, Nepalu, Bangladeszu. W ramach akcji można „adoptować” dziecko i zapewnić mu rok nauki w jednej ze szkół. Dla nas jest to koszt stosunkowo niewielki, a dla nich po prostu szansa na godne życie. Po szczegółowe informacje zapraszamy na stronę www.misjaszkola.pl 

 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze