obrady KEP

fot. PAP/Leszek Szymański

Życzenia biskupów polskich dla papieża Franciszka

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Biskupi polscy, zgromadzeni na Zebraniu Plenarnym KEP Warszawie, dziękują Bogu za sześć lat owocnej posługi następcy św. Piotra i proszą o obfite dary Ducha Świętego na kolejne lata ewangelicznego świadectwa, tak potrzebnego współczesnemu Kościołowi i światu – napisali biskupi w życzeniach do papieża Franciszka.

„Pod przewodnictwem Legata Waszej Świątobliwości, Księdza Kardynała Pietro Parolina, Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej, dziękujemy Bogu za sto lat istnienia i działania Konferencji Episkopatu Polski. Powstała ona i została zorganizowana wkrótce po odzyskaniu niepodległości przez naszą ojczyznę, po długich latach niewoli” – czytamy w życzeniach skierowanych przez biskupów polskich do papieża Franciszka z okazji szóstej rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową.

W przekazanych PAP życzeniach przez biuro prasowe KEP, hierarchowie podkreślają, że okazją do świętowania i dziękczynienia jest także setna rocznica przywrócenia relacji dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Polską, mających przedtem bogatą wielowiekową historię.

Przypominają w nich, że pierwszym nuncjuszem apostolskim w odrodzonej Polsce był abp Achilles Ratti, przedtem wizytator apostolski w naszym kraju, a później papież Pius XI. Przewodniczył on pierwszym zgromadzeniom polskich biskupów i czuwał nad formowaniem się Konferencji Episkopatu.

Biskupi zapewniają w nich o gorącej modlitwie w intencji owocności piotrowej posługi. „Zachowujemy we wdzięcznej pamięci Światowe Dni Młodzieży w Krakowie i wspólną modlitwę na Jasnej Górze. Apelujemy do Serca najlepszej Matki słowami śpiewanej często polskiej pieśni: +Niech Serce Twoje Ojca Świętego od nieprzyjaciół zasadzki chroni. Niech się do Pana modli za Niego, od złej przygody niechaj Go broni+” – napisali biskupi polscy w życzeniach do papieża Franciszka z okazji szóstej rocznicy pontyfikatu.

Podpisali je kardynałowie, arcybiskupi i biskupi polscy zgromadzeni na zebraniu plenarnym KEP w Warszawie, któremu przewodniczy przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, wraz z Nuncjuszem Apostolskim i pod przewodnictwem Legata Papieskiego. 

Zobacz także
Wasze komentarze