fot. Andrew Matthews/PAP/PA

Żydzi i muzułmanie podpisali porozumienie o pojednaniu [+GALERIA]

Społeczności żydowskie i muzułmańskie w Wielkiej Brytanii pragną zacieśnić współpracę opartą na zaufaniu, szacunku i wspólnej przyszłości. Porozumienie o pojednaniu przedstawiciele obu wspólnot religijnych podpisali 11 lutego. Następnie przyjął ich w Pałacu Buckingham król Karol III.

Jak podano w komunikacie prasowym Pałacu Buckingham, celem porozumienia jest stworzenie trwałych ram współpracy i wzajemnego zrozumienia. Chce ono również promować wzajemny szacunek i solidarność.

Naczelny rabin Sir Ephraim Mirvis rozmawia z naczelnym imamem dr Sayedem Razawim w pałacu Buckingham w Londynie po podpisaniu Porozumienia o pojednaniu muzułmańsko-żydowskim („Porozumienie Drumlanrig”), fot. Andrew Matthews/PAP/PA

Porozumienie o pojednaniu znane jest również jako „Porozumienie z Drumlanrig”, ponieważ zostało wynegocjowane w połowie stycznia w zamku Drumlanrig w Szkocji. W rozmowach na temat przyszłości stosunków żydowsko-muzułmańskich wzięło udział jedenaście grup. Wśród obserwatorów znaleźli się brytyjski minister ds. wyznań, lord Khan of Burnley, a także przedstawiciele rządów Wielkiej Brytanii i Szkocji oraz Komisji Europejskiej. 

Naczelny rabin Wielkiej Brytanii, sir Ephraim Mirvis, ocenił “Porozumienie z Drumlanrig” jako odważny pierwszy krok w kierunku przywrócenia sensownego i długoterminowego zaufania między społecznościami muzułmańskimi i żydowskimi, które „nie owijają w bawełnę różnic między nami, lecz je akceptują”.

fot. Andrew Matthews/PAP/PA

Porozumienie chwali również Kościół katolicki 

Katolicki arcybiskup Westminsteru, kard. Vincent Nichols, również pochwalił  porozumienie. „Z mojego doświadczenia wynika, że rozwój przyjaźni i bliskich relacji między przywódcami religijnymi jest istotną częścią promowania spójności społecznej i dobrych relacji międzywyznaniowych w tym kraju”, napisał w komunikacie prasowym na stronie internetowej swojej archidiecezji. 

Według spisu powszechnego z 2021 roku, w Zjednoczonym Królestwie mieszkało 271 327 Żydów, co stanowiło 0,5 procent ogółu populacji. Natomiast muzułmanów jest 3 801 186. Ich udział w ogólnej populacji wynosi 6,7 procent. Największą wspólnotą religijną w Anglii i Walii pozostają chrześcijanie, liczący 27,5 mln wiernych, co stanowi 46,2 procent.

Galeria (4 zdjęcia)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze