Pięciu bojowników Państwa Islamskiego (IS) zginęło w środę podczas wymierzonej w dżihadystów operacji tureckiej policji w mieście Konya w środkowej części kraju; czterech policjantów zostało lekko rannych – poinformowała prywatna agencja prasowa Dogan.

Policyjne siły specjalne weszły do domu w dzielnicy Meram po godz. 5 rano (godz. 4 w Polsce), ponieważ władze były przekonane, że islamistyczna komórka planuje zamach. Po starciach policja zablokowała teren wokół domu i sprawdzała samochody, które przejeżdżały w pobliżu. Siły bezpieczeństwa przeprowadziły akcje ogółem w 10 różnych miejscach w mieście Konya; skonfiskowano m.in. pięć karabinów typu Kałasznikow i pistolet.

W przeszłości bojownicy IS przeprowadzali w Turcji zamachy bombowe lub z użyciem broni palnej. W ostatnich latach tysiące zagranicznych bojowników przyłączyło się do organizacji dżihadystycznej działającej w samozwańczym kalifacie w Syrii i Iraku, a wielu z nich podróżowało przez Turcję. Tureckie władze w ostatnich latach zatrzymały ponad 5 tys. osób podejrzewanych o członkostwo w IS i deportowało prawie 3,3 tys. zagranicznych bojowników do 95 różnych krajów. 

Oceń ten artykuł


źródło: PAP

Tagi

is Turcja

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.