Kościół katolicki w Europie prowadzi dialog z wyznawcami innych religii. Aby umożliwić dzielenie się doświadczeniami i dobrymi praktykami w tym zakresie, Rada Konferencji Biskupich Europy (CCEE) po raz piąty organizuje w dniach 7-9 lutego spotkanie delegatów krajowych episkopatów ds. kontaktów z islamem. Odbędzie się ono w Szkodrze w Albanii nt. „Wiara i duchowość w relacjach między chrześcijanami i muzułmanami”.

Tegoroczna refleksja skupia się na kwestiach teologiczno-duchowych. Chodzi o „spojrzenie na islam nie tylko jako zespół norm zachowania, ale religię z jej duchowością, praktykami religijnymi i refleksją teologiczną”. W Albanii, w której muzułmanie stanowią większość mieszkańców, delegaci episkopatów spotkają się także z miejscowymi przywódcami tej społeczności i odwiedzą sanktuarium w Krujë, będące ośrodkiem duchowym sufickiego bractwa Bektaszijja, dominującego nurtu islamu w tym kraju.

Mowa będzie o wyzwaniach duszpasterskich związanych z chrześcijańsko-muzułmańskimi małżeństwami mieszanymi, o teologicznym statusie islamu w myśli chrześcijańskiej, zaś bp Claude Rault, emerytowany ordynariusz diecezji Laghouat w Algierii podzieli się swym doświadczeniem dialogu z muzułmanami, opartego na duchowości.

Fot. EPA/ARSHAD ARBAB 

Albania: biskupi europejscy zajmą się relacjami z islamem
1 (16.67%) 2 ocen.


źródło: KAI

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.