Biskup Henryk Tomasik zachęca do włączenia się w akcję Rodzina Rodzinie, której celem jest wsparcie konkretnej rodziny syryjskiej i libańskiej, poszkodowanej w wyniku konfliktu zbrojnego. W ramach tej akcji osoby indywidualne, parafie, diecezje i wspólnoty zakonne, mogą wpłacać fundusze dla najbardziej potrzebujących na Bliskim Wschodzie.

Ordynariusz radomski przypomniał, że Polacy są bardzo wrażliwi i chętnie pomagają tym, którzy znajdują się w trudnej sytuacji. – Nasza solidarność wobec poszkodowanych wyniku różnych kataklizmów świadczy, że jest w nas dużo dobra. Zawsze pojawia się pytanie, jak pomóc potrzebującym. Caritas podjęła bardzo konkretne działania, których celem jest pomoc rodzinom, które przeżywają trudną sytuację w Syrii czy Libanie. Ta inicjatywa dotyczy osób, które są w bardzo trudnym położeniu, grozi im śmierć z powodu działań wojennych czy głodu, ale ona wyrasta z rozeznania sytuacji na terenie Syrii i Libanu – mówił bp Tomasik w audycji „Kwadrans dla Pasterza” na antenie Radia Plus Radom.

Ordynariusz radomski odniósł się do imigrantów, którzy przybywają do Europy. – Najczęściej są to młodzi ludzie. A kto pomyśli o starszych, którym trzeba pomóc? Właśnie tam skierowana jest pomoc Caritas. To ciekawa inicjatywa, aby konkretna rodzina w Polsce podjęła troskę o rodzinę w Syrii czy Libanie – powiedział bp Tomasik.

Program pomocy dla ofiar konfliktu syryjskiego przygotowany przez Caritas Polska daje szansę na realną odpowiedź na apel papieża Franciszka o przejęcie rodzin syryjskich przez parafie. Do akcji mogą włączyć zarówno parafie jak i osoby indywidualne, środowiska czy instytucje, które zadeklarują poprzez stronę www.rodzinarodzinie.caritas.pl. sześciomiesięczną pomoc dla konkretnej rodziny. W serwisie internetowym przedstawione są krótkie opisy rodzin z informacją o budżecie rodzinnym. Darczyńca może objąć rodzinę wsparciem całościowym lub częściowym, w zależności od możliwości finansowych. W ten sposób jedną rodzinę syryjską może wspierać zarówno kilku darczyńców indywidualnych jak i jedna parafia, wspólnota czy firma.

Pomocą objęte będą trzy kategorie rodzin potrzebujących wsparcia: osoby mieszkające w Aleppo w Syrii, uchodźcy syryjscy w Libanie oraz będący w nędzy z powodu zapaści spowodowanej kryzysem uchodźczym Libańczycy. Partnerami w programie Rodzina Rodzinie są: Caritas Liban oraz misja sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi działająca w Aleppo.

Oceń ten artykułWspomóż nas Przyjaciele misji

« (www.flickr.com/U.S. Army)
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.