(fot.www.flickr.com/Arcadvisor.fr)

(fot.www.flickr.com/Arcadvisor.fr)

Podlasie: Część polskich muzułmanów pamięta o święcie Aszura

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W kalendarzu muzułmańskim przypada we wtorek szyickie święto Aszura, dzień postu i pokuty, odnotowywane także przez część wyznawców islamu w naszym kraju. W niektórych gminach muzułmańskich odbędą się z tej okazji okolicznościowe modlitwy.

W Domu Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku, stolicy regionu gdzie są największe w kraju skupiska polskich wyznawców islamu, na wieczór zaplanowano modlitwy, a po nich obiad kończący przedświąteczny post.

Tradycja żałobnego dnia Aszura wiąże się z wydarzeniem z historii islamu. Chodzi o śmierć w bitwie pod Karbalą w 680 roku imama Husajna – potomka Fatimy, córki Mahometa.

Na wieść o rodzinnej tragedii zrozpaczona Fatima miała wymieszać wszystkie potrawy przygotowane na radosne przyjęcie. Dlatego w ten dzień muzułmanie przygotowują kompot z nieparzystej liczby gatunków suszonych owoców (najczęściej siedmiu).

Dla szyitów to najważniejsze święto. Z tej okazji urządzają widowiska pasyjne odtwarzające śmierć imama Husajna, wnuka Mahometa, uczestniczą też w pochodach przez miasto, raniąc sobie głowy mieczami i uderzając się metalowymi biczami.

Polscy wyznawcy islamu, którymi są przede wszystkim Tatarzy, są w większości sunnitami. O święcie Aszura, zwanym u nich czasami Aszurejnym Bajramem, pamiętają bardziej ze względu na tradycję ich przodków, niż z powodów religijnych. Ich najważniejsze w roku święta religijne to Kurban Bajram (Święto Ofiarowania) i Ramadan Bajram (z okazji zakończenia postu).

Najstarszą i najważniejszą organizacją polskich wyznawców islamu jest Muzułmański Związek Religijny w RP. Jego przedstawiciele oceniają, że w kraju jest ok. 5 tys. muzułmanów pochodzenia tatarskiego. Największe ich skupiska są na Białostocczyźnie.

Liczbę wszystkich wyznawców islamu w naszym kraju szacuje się na ok. 25-30 tys. osób. Są to przede wszystkim studenci, biznesmeni, dyplomaci i uchodźcy z państw islamskich.

rof/ pz/

Podlasie: Część polskich muzułmanów pamięta o święcie Aszura
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze