epa05580823 French President Francois Hollande delivers his speech in the Council of Europe in Strasbourg, France, 11 October 2016. Media reports on 11 October 2016 state that Russian President Vladimir Putin may cancel his planned meeting with the French President during a visit to France on 19 October 2016, following UN Security Council bid to end to the bombing of Aleppo. EPA/PATRICK SEEGER Dostawca: PAP/EPA.

Hollande: trzeba kontynuować dialog z Rosją dla dobra pokoju

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Prezydent Francji Francois Hollande oświadczył, że konieczne jest kontynuowanie dialogu z Rosją dla dobra pokoju, mimo zasadniczej różnicy zdań między Paryżem a Moskwą ws. Syrii. Dodał, że gotów jest spotkać się z prezydentem Władimirem Putinem.

Hollande, który wypowiadał się w Strasburgu na sesji Rady Europy, podkreślił jednak, że rozmowy z Moskwą muszą być „stanowcze i szczere”, bo – jak zauważył – w przeciwnym razie nie będą niczemu służyć.

Przypomniał, że „Rosję i Francję dzielą teraz poważne różnice zdań dotyczące Syrii i że to Rosja w Radzie Bezpieczeństwa ONZ zawetowała francuską rezolucję, która mogła przerwać naloty bombowe (na Aleppo) i doprowadzić do rozejmu”. Mimo to – podkreślił – jest on „gotów spotkać się z Putinem w dowolnym terminie”.

Tymczasem rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow poinformował, że Putin przygotowuje się do udziału w spotkaniu „czwórki normandzkiej” (Rosja, Niemcy, Francja i Ukraina – PAP); dodał, że nie ma planów dotyczących odrębnych spotkań rosyjskiego prezydenta z Hollande’em oraz kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Jak podaje TASS, Pieskow powiedział też, że doniesienia mediów o tym, że Putin jest izolowany na scenie międzynarodowej „nie mają nic wspólnego z rzeczywistością”, a napięty grafik spotkań prezydenta z zagranicznymi partnerami dowodzi czegoś zgoła odwrotnego.

„Widzieliśmy w ubiegłym tygodniu doniesienia mediów francuskich, jakoby rosyjski prezydent zabiegał o wizytę we Francji, aby wyjść z izolacji. To kompletny absurd ” – podkreślił Pieskow.

Wcześniej we wtorek źródło na Kremlu poinformowało, że Putin nie uda się do Paryża 19 października. Według strony francuskiej powodem zmiany planów jest propozycja Francji, by spotkanie z prezydentem Francois Hollande’em dotyczyło tylko Syrii.

Źródła w Pałacu Elizejskim informowały wcześniej o kontaktach między stroną rosyjską a francuską, „podczas których Putinowi zaproponowano wizytę roboczą poświęconą Syrii, ale z wyłączeniem wszystkich innych wydarzeń z udziałem prezydenta Hollande’a”.

Według dziennika „Le Monde” Kreml uznał taki format spotkania z Hollande’em za „upokarzający”.

„W odpowiedzi na tę propozycję Rosja wskazała, że chciałaby przełożyć na inny termin wizytę planowaną na 19 października” – podała strona rosyjska.

Prezydent Rosji w Paryżu miał wziąć udział w otwarciu prawosławnego centrum duchownego i kulturalnego, a także zwiedzić wystawę rosyjskiej sztuki.

Pieskow powiedział dziennikarzom, że Putin rozważy udanie się do Francji, kiedy będzie to „wygodne” dla jego francuskiego odpowiednika.

W ubiegłym tygodniu szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow zapowiadał, że Putin będzie rozmawiał w Paryżu z Hollande’em o konflikcie w Syrii i kryzysie ukraińskim.

W poniedziałek szef francuskiego MSZ Jean-Marc Ayrault oświadczył, że Hollande, podejmując decyzję, czy spotkać się w Paryżu z Putinem, weźmie pod uwagę sytuację w syryjskim Aleppo.

W sobotę Rosja zawetowała w Radzie Bezpieczeństwa ONZ francuski projekt rezolucji w sprawie Syrii, który przewidywał natychmiastowe zawieszenie broni w Aleppo i zakończenie lotów wojskowych nad całym miastem.

fit/ mal/

arch.

Hollande: trzeba kontynuować dialog z Rosją dla dobra pokoju
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze