(www.flickr.com/U.S. Army)

U.S. Army Soldiers move to their next objective during a morning raid in the Tameem district of Ramadi, Iraq, Sept. 3, 2006. The Soldiers are with Bravo Company, 2nd Battalion, 6th Infantry Regiment, 1st Armored Division based out of Baumholder, Germany. (U.S. Air Force photo by Tech. Sgt. Jeremy T. Lock) (Released)

Hiszpania: Zatrzymano dwóch członków Państwa Islamskiego

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Hiszpańska policja zatrzymała we wtorek dwóch członków Państwa Islamskiego (IS) w Gijon i San Sebastian na północy kraju. Obaj prowadzili intensywną działalność na rzecz tej dżihadystycznej organizacji.

Jak poinformowała w komunikacie komenda główna policji w Madrycie, zatrzymani pochodzą z Maroka. Jeden z nich posiada obywatelstwo Hiszpanii, drugi ma pozwolenie na stały pobyt w tym kraju.

Według organów ścigania obaj mężczyźni od dłuższego czasu prowadzili intensywną działalność na rzecz IS. Policja nie ma wątpliwości, że należą do tego ekstremistycznego ugrupowania i że przyłączyli się do niego z własnej woli.

„Obaj aresztowani są dżihadystami w pełni włączonymi w struktury Państwa Islamskiego. O swojej przynależności do IS informowali za pośrednictwem portali społecznościowych oraz internetowych forów dyskusyjnych” – podała policja.

Marokańczyk aresztowany w Gijon za pośrednictwem internetu ogłosił się poddanym przywódcy IS Abu Bakra Al-Bagdadiego, a w rozsyłanych w sieci materiałach wzywał do lojalności wobec przywódców IS. W ocenie policji dom zatrzymanego działał niczym centrum operacyjne, w którym popularyzowano dżihadystowską ideologię.

Według hiszpańskich śledczych mieszkaniec Gijonu posiadał nowoczesny sprzęt elektroniczny utrudniający namierzenie miejsca, z którego wysyłane były przez internet informacje chwalące działalność IS. Ustalono, że za pośrednictwem sieci prowadził on werbunek bojowników w Hiszpanii.

„Mężczyzna miał do dyspozycji tzw. wirtualne centrale telefoniczne, umożliwiające anonimowe komunikowanie się z innymi członkami IS oraz z jego dowództwem” – ustaliła policja.

To kolejne zatrzymania dżihadystów w ostatnich tygodniach w Hiszpanii. Pod koniec września w Barcelonie i Melilli aresztowano trzy osoby powiązane ze strukturami IS. Z kolei w połowie września w katalońskiej Manresie ujęto Marokańczyka propagującego w sieci idee dżihadystów i utrzymującego kontakty z bojownikami IS z Syrii oraz Iraku.

zat/ akl/ mal/

Hiszpania: Zatrzymano dwóch członków Państwa Islamskiego
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze