Prezydent Francji Francois Hollande oświadczył, że konieczne jest kontynuowanie dialogu z Rosją dla dobra pokoju, mimo zasadniczej różnicy zdań między Paryżem a Moskwą ws. Syrii. Dodał, że gotów jest spotkać się z prezydentem Władimirem Putinem.

Hollande, który wypowiadał się w Strasburgu na sesji Rady Europy, podkreślił jednak, że rozmowy z Moskwą muszą być „stanowcze i szczere”, bo – jak zauważył – w przeciwnym razie nie będą niczemu służyć.

Przypomniał, że „Rosję i Francję dzielą teraz poważne różnice zdań dotyczące Syrii i że to Rosja w Radzie Bezpieczeństwa ONZ zawetowała francuską rezolucję, która mogła przerwać naloty bombowe (na Aleppo) i doprowadzić do rozejmu”. Mimo to – podkreślił – jest on „gotów spotkać się z Putinem w dowolnym terminie”.

Tymczasem rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow poinformował, że Putin przygotowuje się do udziału w spotkaniu „czwórki normandzkiej” (Rosja, Niemcy, Francja i Ukraina – PAP); dodał, że nie ma planów dotyczących odrębnych spotkań rosyjskiego prezydenta z Hollande’em oraz kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Jak podaje TASS, Pieskow powiedział też, że doniesienia mediów o tym, że Putin jest izolowany na scenie międzynarodowej „nie mają nic wspólnego z rzeczywistością”, a napięty grafik spotkań prezydenta z zagranicznymi partnerami dowodzi czegoś zgoła odwrotnego.

„Widzieliśmy w ubiegłym tygodniu doniesienia mediów francuskich, jakoby rosyjski prezydent zabiegał o wizytę we Francji, aby wyjść z izolacji. To kompletny absurd ” – podkreślił Pieskow.

Wcześniej we wtorek źródło na Kremlu poinformowało, że Putin nie uda się do Paryża 19 października. Według strony francuskiej powodem zmiany planów jest propozycja Francji, by spotkanie z prezydentem Francois Hollande’em dotyczyło tylko Syrii.

Źródła w Pałacu Elizejskim informowały wcześniej o kontaktach między stroną rosyjską a francuską, „podczas których Putinowi zaproponowano wizytę roboczą poświęconą Syrii, ale z wyłączeniem wszystkich innych wydarzeń z udziałem prezydenta Hollande’a”.

Według dziennika „Le Monde” Kreml uznał taki format spotkania z Hollande’em za „upokarzający”.

„W odpowiedzi na tę propozycję Rosja wskazała, że chciałaby przełożyć na inny termin wizytę planowaną na 19 października” – podała strona rosyjska.

Prezydent Rosji w Paryżu miał wziąć udział w otwarciu prawosławnego centrum duchownego i kulturalnego, a także zwiedzić wystawę rosyjskiej sztuki.

Pieskow powiedział dziennikarzom, że Putin rozważy udanie się do Francji, kiedy będzie to „wygodne” dla jego francuskiego odpowiednika.

W ubiegłym tygodniu szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow zapowiadał, że Putin będzie rozmawiał w Paryżu z Hollande’em o konflikcie w Syrii i kryzysie ukraińskim.

W poniedziałek szef francuskiego MSZ Jean-Marc Ayrault oświadczył, że Hollande, podejmując decyzję, czy spotkać się w Paryżu z Putinem, weźmie pod uwagę sytuację w syryjskim Aleppo.

W sobotę Rosja zawetowała w Radzie Bezpieczeństwa ONZ francuski projekt rezolucji w sprawie Syrii, który przewidywał natychmiastowe zawieszenie broni w Aleppo i zakończenie lotów wojskowych nad całym miastem.

fit/ mal/

arch.

Oceń ten artykuł


źródło: PAP

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

« (fot.www.dominikanie.pl)
(www.flickr.com/U.S. Army) »

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.