(www.flickr.com/Verity Cridland)

Putin: Rosja i Turcja uważają za niezbędne dostawy humanitarne do Aleppo

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem są zgodni co do ważności dostaw pomocy humanitarnej do Aleppo. Dodał, że temat ten zostanie rozwinięty w sobotę na rozmowach w Szwajcarii.

Szczegółów na temat sobotnich rozmów nie podał.

„Mamy wspólne (z Turcją) stanowisko, iż należy uczynić wszystko w celu dostarczenia pomocy humanitarnej do Aleppo” – powiedział Putin po rozmowach z Erdoganem. I podkreślił, że jedyną kwestią jest zapewnienie bezpiecznej realizacji tych dostaw.

Dodał, że poinformował Erdogana o złożonej USA propozycji, by „uczynić wszystko w celu wyprowadzenia zarówno syryjskich oddziałów rządowych, jak i sił opozycyjnych z drogi Castello (na północ od Aleppo), aby się nie powtórzyły prowokacje – ataki na kolumny z pomocą humanitarną”.

Reuters przypomina, że Rosja zawetowała w sobotę w Radzie Bezpieczeństwa ONZ francuski projekt rezolucji w sprawie Syrii, który przewidywał natychmiastowe zawieszenie broni w Aleppo i zakończenie lotów wojskowych nad całym miastem. W RB ONZ odrzucono też rosyjską propozycję w sprawie rozejmu w Syrii.

Agencja pisze, że prezydent Erdogan, którego kraj wspiera w Syrii rebeliantów zwalczających popieranego przez Rosję prezydenta Baszara el-Asada, podkreślił, że miał w poniedziałek możność szczegółowo omówić z prezydentem Putinem kwestię Syrii.

„Rozmawialiśmy o tym, jak możemy współdziałać w tej sprawie, zwłaszcza w kwestii pomocy humanitarnej dla Aleppo, jaką strategię możemy zastosować, by ludzie w Aleppo mogli odzyskać pokój” – oświadczył Erdogan.

Wyraził też wiarę w szybką normalizację stosunków z Rosją. Pogorszyły się one w listopadzie ubiegłego roku, gdy tureckie myśliwce zestrzeliły rosyjski bombowiec, który naruszył przestrzeń powietrzną tego kraju przy granicy z Syrią.

mmp/ ap/

arch.

Putin: Rosja i Turcja uważają za niezbędne dostawy humanitarne do Aleppo
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze