epa05580037 European Council President Donald Tusk attends a podium discussion at the Media Canter of the Publishing Group Passau (Verlagsgruppe Passau), in Passau, Germany, 10 October 2016. Others are not identified. The podium discussion held within a series of discussions titled ‚People In Europe’ (Menschen in Europa) deals with topics such as Brexit, European future or refugee policy. EPA/ARMIN WEIGEL Dostawca: PAP/EPA.

Tusk: UE powinna w związku z Syrią przedłużyć sankcje wobec Rosji

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Unia Europejska powinna przedłużyć sankcje wprowadzone wobec Rosji w związku z sytuacją na Ukrainie z racji tego, co dzieje się w Syrii – oświadczył w poniedziałek przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Tusk uczestniczył w Pasawie (Passau), na południowym wschodzie Niemiec, w konferencji z cyklu „Ludzie Europy” zorganizowanej przez grupę wydawniczą „Passauer Neue Presse”. Wzięli w niej także udział m.in. przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

„Obecnie jedyna opcja polega na tym, by przedłużyć sankcje” – oświadczył Tusk. Jego zdaniem inne rozwiązanie byłoby kapitulacją.

„Jak wiadomo w czerwcu przedłużyliśmy sankcje. Od tamtego czasu nic się nie zmieniło, sytuacja się pogorszyła, jeśli spojrzymy na to, co się dzieje w Aleppo” – powiedział Tusk. Jego zdaniem wielu europejskich polityków popełniło „typowy zachodnioeuropejski błąd” zapraszając Rosję do uregulowania sytuacji w Syrii.

Przewodniczący PE Schulz powiedział z kolei, że „podtrzymywanie dialogu z Rosją jest ważne, że nie należy wykluczać jej jak pariasa”, lecz jednocześnie uznał za ważne wywieranie na Moskwę nacisku w związku z jej działaniami na wschodzie Ukrainy i w Syrii.

Schulz uważa, że sankcje wobec Rosji powinny zostać utrzymane, gdyż nie zostały spełnione warunki ich uchylenia.

mmp/ ap/

Tusk: UE powinna w związku z Syrią przedłużyć sankcje wobec Rosji
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze