Według danych opublikowanych w środę aż trzy z pięciu mandatów zarezerwowanych dla chrześcijan w irackim parlamencie zdobyła związana al-Fatah i szyickimi Oddziałami Mobilizacji Ludowej (PMF) lista Babilon.

Lista ta uzyskała jednak tylko 28 proc. głosów oddanych na listy chrześcijańskie. Babilon, na której czele stoi Ridżan Kildani, zdobyła prawie 31 tys. głosów spośród niespełna 110 tys. oddanych na wszystkich kandydatów ubiegających się o mandaty chrześcijańskie.

Kildani w czasie walk z Państwem Islamskim (IS) dowodził chrześcijańską milicją Brygady Babilonu, która była ściśle związana z proirańską Organizacją Badr. Na czele Organizacji Badr stoi natomiast lider listy al-Fatah, która zdobyła 47 mandatów i drugie miejsce w wyborach.

Pozostałe dwa przypadające chrześcijanom mandaty rozdzieliły między siebie Madżles Szaabi i Al Rafidain. To pierwsze ugrupowanie jest związane z Demokratyczną Partią Kurdystanu (PDK).

Konkurenci Babilonu zarzucili temu ugrupowaniu, że swoje zwycięstwo zawdzięcza głosom szyitów, a nie chrześcijan. 35 proc. głosów oddanych na tę listę pochodzi z dziesięciu szyickich prowincji.

W 329-osobowym irackim parlamencie, do którego wybory odbyły się w sobotę, dziewięć miejsc zarezerwowanych jest dla mniejszości, z czego pięć dla chrześcijan. Po jednym miejscu przypada na prowincje Niniwa, Kirkuk, Irbil, Dahuk i Bagdad. Kandydaci muszą być chrześcijanami, ale głosy na nich może oddać każdy wyborca w całym Iraku. Nie może on jednak wówczas zagłosować już na kandydatów z list nie dla mniejszości.

Lista Babilon, łącznie w tych pięciu prowincjach, również zajęła pierwsze miejsce, jednak tylko nieznacznie wyprzedzając Madżles Szaabi i Al Rafidain. Najwięcej głosów zdobyła w prowincji Niniwa oraz Bagdadzie, podczas gdy w pozostałych trzech prowincjach przegrała rywalizację z innymi listami.

W sobotnich wyborach parlamentarnych o pięć miejsc przysługujących chrześcijanom ubiegało się 60 kandydatów z ośmiu list. Łączna liczba głosów na kandydatów chrześcijańskich to zaledwie 1 proc. wszystkich oddanych w tych wyborach głosów. W 1935 r. odsetek ludności chrześcijańskiej w Iraku oceniano na 12 proc., w 1987 r. na 8 proc., a w 2006 r. na 3 proc.

Oceń ten artykuł


źródło: PAP

Tagi

Irak

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.