Fot. EPA/ANSA/CLAUDIO PERI

Papież zachęcił do współpracy wyznawców religii dharmicznych

Na znaczenie dialogu i współpracy we współczesnym świecie między katolikami a wyznawcami religii dharmicznych zwrócił uwagę Franciszek przyjmując uczestników wczorajszej konferencji „Dharma i Logos – dialog i współpraca w skomplikowanej epoce”.

Ojciec Święty wyraził wdzięczność za wysiłki podejmowane na rzecz dialogu i współpracy między chrześcijanami, hinduistami, buddystami, dżinistami i sikhami.

„Dialog i współpraca to słowa kluczowe w czasie takim, jak nasz, kiedy złożone i bezprecedensowe czynniki doprowadziły do nasilenia napięć i konfliktów, w połączeniu z przemocą rozpowszechnioną zarówno na małą, jak i dużą skalę. Dlatego należy dziękować Bogu, gdy przywódcy religijni aktywnie wspierają kulturę spotkania, dając wzór dialogu i skutecznie współpracując w służbie życiu, ludzkiej godności i trosce o stworzenie” – powiedział papież.

Fot. EPA/GREGORIO BORGIA/ AP / POOL

Franciszek podziękował swoim gościom za ich zaangażowanie we współpracę na rzecz dobra świata, w którym żyjemy.

Mianem religie dharmiczne określa się religie wiążące się z dharmą. Są do nich zaliczane: hinduizm, buddyzm, dźinizm, sikhizm oraz adźiwików. Wszystkie religie dharmiczne wywodzą się z braminizmu oraz mają swoje korzenie na subkontynencie indyjskim. Wspólna dla religii dharmicznych jest także wiara w reinkarnację oraz karmę. Niektórzy zaliczają do religii dharmicznych również taoizm, pomimo całkowicie odrębnej genezy tej religii, ze względu na zbieżność niektórych koncepcji teologicznych i praktyk.

Religie dharmiczne stanowią drugą co do wielkości grupę religii (po religiach abrahamowych). Są drugą grupą wyznań pod względem liczby wyznawców. Są najbardziej rozpowszechnione w Indiach, Azji Południowo-Wschodniej oraz na Dalekim Wschodzie.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze