Fot. EPA/FABIO FRUSTACI

Franciszek: chrześcijanin winien strzec, bronić i rozwijać obecności Chrystusa

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
„Żywa obecność Chrystusa, którą trzeba w nas strzec, bronić i rozwijać jest lampą, która oświetla nasze kroki, światłem ukierunkowującym nasze wybory, płomieniem rozpalającym serca wychodzące na spotkanie Pana” – powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Na zakończenie cyklu katechez o chrzcie św. papież omówił symbolikę wręczenia białej szaty i świecy odpalonej od paschału. Jego słów na placu św. Piotra wysłuchało dziś około 15 tys. wiernych.

Na wstępie Franciszek zauważył, że biała szata i świeca są widzialnymi znakami ukazującymi godność ochrzczonych oraz ich chrześcijańskiego powołania. Biała szata ogłasza stan przemienionych w Bożej chwale. Oznacza to obleczenie się w „serdeczne miłosierdzie, dobroć, pokorę, cichość, cierpliwość, znosząc jedni drugich i wybaczając sobie nawzajem”.

Również wręczenie świecy zapalonej od paschału nawiązuje do skutków chrztu św., przypominając nam, że nie my jesteśmy światłem, ale Jezus Chrystus. „Jesteśmy powołani, aby przyjąć Jego blask! Tak, jak płomień paschału obdarza światłem poszczególne świece, tak też miłość Zmartwychwstałego Pana rozpala serca ochrzczonych, napełniając ich światłem i żarem” – podkreślił Ojciec Święty.

fot. EPA/ANGELO CARCONI

Papież przypomniał, że w przypadku dzieci rodzice i chrzestni powinni zatroszczyć się o wychowywanie ich w wierze.

„Żywa obecność Chrystusa, którą trzeba w nas strzec, bronić i rozwijać jest lampą, która oświetla nasze kroki, światłem ukierunkowującym nasze wybory, płomieniem rozpalającym serca wychodzące na spotkanie Pana, czyniąc nas zdolnymi do pomagania tym, którzy idą drogą wraz z nami, aż po nierozdzielną jedność z Nim” – stwierdził Franciszek.

Papież zauważył, że celebracja chrztu św. kończy się modlitwą „Ojcze nasz”, przypominając nam, że w ten sposób wchodzimy do wspólnoty dzieci Bożych.

Na zakończenie cyklu katechez o chrzcie Ojciec Święty zachęcił zgromadzonych, aby łaska ich chrztu owocowała świętością i otwartością na Boga.

Franciszek: chrześcijanin winien strzec, bronić i rozwijać obecności Chrystusa
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze