epa06414303 Thousands of women dressed in their traditional dress dress and bead wear walk bare foot down a district road during the annual Nazareth Baptist Church, (Shembe Church) pilgrimage near Durban, South Africa, 03 January 2018. Once a year 20,000 followers of the Shembe Church gather to walk 50om to their holly moutnain to pray and dance and enjoy the community of fellow Shembe worshipers. The founder of the church, Isaya Shembe, claimed to have had been approached by the Holy Spirit on top of the sacred mountain of Nhlangagazi in Kwa Zulu Natal more than 100 years ago and thus started the Shembe church. Seen as a mixture of Zulu tradition and Christianity, the church reveres the late Isaya Shembe as an African Messiah and emphasizes the Ten Commandments. EPA/KIM LUDBROOK Dostawca: PAP/EPA.

Nigeria: masowe manifestacje przeciwko mordowaniu chrześcijan

Wczoraj odbył się pogrzeb 17 katolików zabitych podczas Mszy w Makurdi. W całej Nigerii chrześcijanie wyszli na ulicę, by protestować przeciwko tej zbrodni. Zdaniem kard. Onaiyekana było to wydarzenie bezprecedensowe.

W 54 miastach Nigerii odbyły się wczoraj demonstracje przeciwko mordowaniu chrześcijan w tym kraju. Okazją ku temu były oficjalne uroczystości pogrzebowe dwóch kapłanów i siedemnastu wiernych, którzy zostali zabici w ubiegłym miesiącu podczas Mszy w diecezji Makurdi. W pogrzebie uczestniczyło kilkudziesięciu biskupów z kard. Johnem Onaiyekanem na czele, oraz wiceprezydent kraju Yemi Osinbajo.

Jak twierdzi kard. Onaiyekan, Nigeria nie widziała jeszcze takiego poruszenia. Ma więc nadzieję, że skłoni to władze do zapewnienia chrześcijanom bezpieczeństwa. „Mam nadzieję, że to, co się działo nie tylko na pogrzebie, ale również we wszystkich diecezjach Nigerii, wydobędzie na światło dzienne problem bezpieczeństwa chrześcijan w naszym kraju, bo od trzech, czterech lat narasta liczba zabójstw. Teraz dochodzi do mordów niemal codziennie. Tak dłużej być nie może. To się musi zmienić – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Onaiyekan. – A zatem naszym pierwszym postulatem jest powstrzymanie przemocy. I oczywiście główna odpowiedzialność za to spoczywa na władzach publicznych. Po drugie zwracamy się również do naszego ludu, który zawsze był spokojny, aby zachowali pokój, aby wyzbyli się wszelkiej żądzy odwetu, by na przemoc nie odpowiadali przemocą, bo to niczego nie rozwiąże” – powiedział kard. Onaiyekan.

Fot. EPA/KIM LUDBROOK 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze