Kard. Dolan o słowach nt. homoseksualizmu przypisywanych Ojcu Świętemu

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Pewne słowa na temat homoseksualizmu przypisywane papieżowi Franciszkowi są nauczaniem prawowiernym, chociaż cała sprawa wymaga wyjaśnień – stwierdził 22 maja kard. Timothy Dolan. Arcybiskup Nowego Jorku wypowiedział się na ten obszernie komentowany temat w rozmowie z katolicką rozgłośnią Sirius XM’s The Catholic Channel.

Zdaniem kard. Dolana słowa przypisywane Ojcu Świętemu, że Bóg kocha także osoby homoseksualne, są całkowicie zgodne z tradycyjnym nauczaniem Kościoła, tak jak je przedstawia Katechizm Kościoła Katolickiego. Jednocześnie przypomniał, że wszelkie relacje seksualne poza małżeństwem kobiety i mężczyzny są sprzeczne z zamiarem Boga. Stwierdzenie to nie oznacza, aby ktokolwiek, w tym osoby o skłonnościach homoseksualnych, był traktowany z mniejszym szacunkiem.

Fot. EPA/VINCENZO PINTO

Arcybiskup Nowego Jorku odniósł się do wypowiedzi jednej z ofiar ks. Fernando Karadimy – Juana Carlosa Cruza, który w piątek 19 maja powiedział hiszpańskiej gazecie „El Pais”, iż papież Franciszek powiedział jemu, że jego orientacja gejowska nie ma znaczenia. „Bóg takim ciebie stworzył i kocha ciebie takim, jakim jesteś, a dla mnie nie ma to znaczenia” – tak miał zdaniem Cruza powiedzieć Ojciec Święty.

Pytany o najbardziej kontrowersyjny aspekt tych słów – czy Bóg chce, aby ktoś doświadczał pociągu do osób tej samej płci, kard. Dolan był ostrożny, powołując się na debatę toczącą się wśród specjalistów. Jego zdaniem trudno sądzić, aby papież chciał się wypowiadać na ten temat.

Arcybiskup Nowego Jorku zauważył, że chociaż nie ma powodów, by wątpić w relację Cruza, to trzeba pamiętać, że słowa przypisywane papieżowi były uwagami z trzeciej ręki, a więc konieczne są wyjaśnienia. – Trzeba zatem dowiedzieć się dokładnie, co powiedział Ojciec Święty – podkreślił kard. Timothy Dolan.

Zobacz także
Wasze komentarze