W Grecji panują 40-stopniowe upały. Niedziela była trzecim dniem z rzędu, kiedy w wielu miejscach kraju, w tym w Atenach, termometry pokazywały 43 stopnie; odnotowano też większe zanieczyszczenie powietrza – podał w komunikacie grecki resort środowiska.

Według ministerstwa pomiary zanieczyszczenia powietrza wykazały, że stężenie ozonu przekroczyło w południe w pobliżu Aten tzw. poziom informowania społeczeństwa, czyli 180 mikrogramów na metr sześcienny. W gminie Thrakomakedones u stóp górskiego masywu Parnis stężenie osiągnęło 191 mikrogramów na metr sześcienny.

Fot. PAP/EPA/YANNIS KOLESIDIS

Średnie ośmiogodzinne stężenie ozonu przygruntowego nie powinno przekraczać 120 mikrogramów na metr sześcienny. inisterstwo środowiska zaleciło osobom cierpiącym na choroby dróg oddechowych lub wrażliwym na zanieczyszczenie atmosferyczne by nie wychodziły bez potrzeby z domów. Według prognoz zanieczyszczenie powinno zmniejszyć się wieczorem.

Fot. PAP/EPA/SIMELA PANTZARTZI

W sobotę temperatura w Atenach wynosiła 40 stopni i ministerstwo środowiska wystosowało podobny komunikat. Weekendowe upały są pierwszą w tym roku falą tak wysokich temperatur w Grecji.

Fot. PAP/EPA/SIMELA PANTZARTZI

Oceń ten artykuł


źródło: PAP

Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.