Odpust u Pani Podlasia

Dzisiaj w Kodniu n. Bugiem (diecezja siedlecka) odbywa się odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Kodeńskiej – Matki Jedności. Zbiega się on z diecezjalnym dniem chorego. Hasłem tegorocznych obchodów są słowa: „Czy chcecie ofiarować się Bogu, aby znosić wszystkie cierpienia, które On zechce na was zesłać, jako zadośćuczynienie za grzechy?”.

Już od 7.30 rano w Sanktuarium Matki Bożej w Kodniu modlą się pielgrzymi z całej Polski. Tegoroczne obchody rozpoczęły się bowiem Godzinkami o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. W tym roku uroczystości zgromadził kilka tysięcy osób starszych i schorowanych z różnych diecezji. Chorzy przyjechali tu  po to, by w chorobie znaleźć umocnienie w Chrystusie razem z Maryją. 

fot. Arch. OMI (2016) www.koden.com.pl

Nie bez przyczyny co roku Kodeń wypełnia się pątnikami z całej Polski. Całodzienny program uroczystości jest bogaty: jest modlitwa, możliwość otrzymania wielu sakramentów, szczególnie przystąpienia do spowiedzi i otrzymania uroczystego błogosławieństwa. Pielgrzymi na kolanach obchodzą ołtarz z cudownym obrazem, by oddać cześć Najświętszej Maryi Pannie. 

Do godziny 10 rano w bazylice odbywały się Msze św. z homiliami odpustowymi. O 11.30 spod bazyliki przeszła uroczysta procesja maryjna na kalwarię. Zakończyła się ona uroczystą sumą pontyfikalną pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy, pasterza Kościoła siedleckiego, a także wystawieniem Najświętszego Sakramentu i błogosławieństwem lurdzkim. Z kalwarii procesja maryjna przejdzie z powrotem do bazyliki. Tam o godzinie 17.00 odprawiona zostanie kolejna Msza św. 

fot. Arch. OMI (2016) www.koden.com.pl

Jednocześnie od rana aż do godziny 13.00 w bazylice, na kalwarii i w ogrodzie wokół bazyliki istniała możliwość skorzystania z sakramentu pojednania. Katolickie Radio Podlasie (101,7 FM i 106,0 FM) nadaje na bieżąco transmisję radiową. 

Warto przypomnieć, że Sanktuarium Matki Bożej w Kodniu słynie z cudownej malarskiej kopii rzeźby Matki Boskiej z Guadalupe. Obraz znajduje się w ołtarzu głównym bazyliki. Powstanie sanktuarium maryjnego wiąże się z osobą pobożnego właściciela Kodnia, Mikołaja Sapiehy, który postanowił ukraść z Rzymu wizerunek Maryi. Cudowny obraz umieścił w zbudowanym przez siebie kościele św. Anny. W 1875 r. kościół z rozkazu carskiego zamieniono na cerkiew prawosławną, a obraz wywieziono do Częstochowy. Cudowny wizerunek Maryi wrócił do Kodnia dopiero 3 września 1927 r. Od tego czasu sanktuarium opiekują się misjonarze oblaci. Po zniszczeniach II wojny światowej kościół odrestaurowano. W 1973 r. papież Paweł VI podniósł go do godności bazyliki mniejszej.

fot. Arch. OMI (2016) www.koden.com.pl

fot. arch. OMI (2016) www.koden.com.pl

Galeria (8 zdjęć)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze