Podczas pobytu w Kolumbii papież ogłosi błogosławionymi dwóch tamtejszych kapłanów-męczenników. Franciszek wyniesie do chwały ołtarzy 8-go września w mieście Villavicencio dwóch tamtejszych duchownych. Obaj zginęli śmiercią męczeńską.

Są to: bp Jesús Jaramillo Monsalve z Instytutu Misji Zagranicznych z Yarumalu, ordynariusz diecezji Arauca, zamordowany w 1989 roku koło miasta Fortul przez lewackich partyzantów oraz kapłan diecezjalny ks. Pedro María Ramírez Ramos, zabity, również z nienawiści do wiary, w 1948 roku w Armero. Dekrety uznające ich męczeństwo Ojciec Święty zatwierdził w lipcu tego roku.

Oto krótkie życiorysy przyszłych błogosławionych:

Bp Jezus (Jesús) Emilio Jaramillo urodził się 14 lutego 1916 roku w Santo Domingo (prowincja Antioquia). W 1940 roku przyjął święcenia kapłańskie w Instytucie Misji Ksaweriańskich z Yarumalu. 11 listopada 1970 Paweł VI mianował go biskupem – wikariuszem apostolskim Arauca (sakrę nominat przyjął 10 stycznia 1971). Gdy 19 lipca 1984 dotychczasowy wikariat stał się diecezją, został jej pierwszym biskupem. Zginął z rąk bojówkarzy tzw. Wojska Wyzwolenia Narodowego (ELN) 2 października 1989 roku.

Ks. Piotr Maria (Pedro María) Ramírez Ramos, znany jako „ksiądz z Armero”, urodził się 23 października 1899 roku w miejscowości La Plata (departament Huila). W 1931 został wyświęcony na kapłana, od 1948 był proboszczem w Armero (departament Tolima). Ale już po kilku tygodniach – 10 kwietnia tegoż roku, podczas trwających tam zamieszek, wywołanych zabójstwem dzień wcześniej w Bogocie polityka liberalnego Jorge Eliécera Gaitána, zginął z rąk uzbrojonych mężczyzn, którzy wdarli się do kościoła, w którym pełnił posługę.

Ks. Pedro Maria Ramirez Ramos i bp Jesus Emilio Jaramillo (fot: Wikipedia)

Oceń ten artykuł


Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

« Flaga Meksyku
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.