Międzynarodowy Komitet Olimpijski oficjalnie zaprosił delegację Stolicy Apostolskiej pod przewodnictwem podsekretarza Papieskiej Rady ds. Kultury, księdzem prałatem Melchora Sancheza de Toca, do uczestnictwa w inauguracji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Korei Południowej, które rozpoczną się 9 lutego w Pjongczangu.

Zdjęcie: przygotowania do Igrzysk, sesja treningowa, foT: Hwee Young, PAP/EPA

Watykańska delegacja po raz pierwszy weźmie również udział, w charakterze obserwatora, w zebraniu członków komitetu olimpijskiego od 5 do 7 lutego. W geście przyjaźni przedstawiciel Stolicy Apostolskiej wręczy przewodniczącemu MKOl-u i zawodnikom koreańskim koszulki reprezentacji watykańskiej w lekkiej atletyce „Athletica Vaticana”. 30-osobowa drużyna składająca się z pracowników różnych watykańskich instytucji nazywana jest „maratończykami Papieża”. Ma na celu promowanie solidarności i przyjaźni. Zadebiutowała we wrześniu ubiegłego roku w pierwszym półmaratonie międzyreligijnym.

Misyjne bieganie
Ci „maratończycy papieża” mają już za sobą udział w rzymskim półmaratonie „Via Pacis” 17 września ubiegłego roku razem z zawodnikami z żydowskiego zespołu Maccabi oraz z biegaczami z rzymskiej społeczności muzułmańskiej. Z kolei już w marcu nawiążą „partnerstwo biegowe” z niemiecką wspólnotą protestancką z Lutherstad Wittenberg (Wittenbergi Miasta Lutra).

Stolica Apostolska uczestniczyła już w uroczystości otwarcia igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016, po raz pierwszy natomiast weźmie udział w sesji MKOl-u i w samych zawodach, co prawda będzie to występ bardziej symboliczny niż rzeczywisty. 

Zdjęcia: przygotowań ekip medialnych do otwarcia Igrzysk, fot: Filip Singer, PAP/EPA Dostawca: PAP/EPA.

Mimo braku możliwości uczestnictwa watykańskiej drużyny w samych Igrzyskach, Stolica Apostolska utrzymuje przyjacielskie stosunki z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim, kontynuując realizację projektów sportowych, m.in. związanych z organizacją zapowiedzianych na październik Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w Buenos Aires.

Oceń ten artykuł


Udostepnij

FacebookTwitterGoogle+

Wspomóż nas Przyjaciele misji

«
»

Wasze komentarze

Skomentuj jako pierwszy.