German Cardinal Reinhard Marx poses for a photograph in a packed Saint Peter’s Square where Pope Benedict XVI holds his last general audience, at the Vatican February 27, 2013. (Alessandro Bianchi/Reuters photo)

Kard. Marx: błogosławienie par homoseksualnych to indywidualna kwestia

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W rozmowie przeprowadzonej z okazji 10 rocznicy objęcia archidiecezji monachijskiej zapytano kard. Reinharda Marxa, dlaczego Kościół nie idzie naprzód w odniesieniu do żądań niektórych katolików na przykład w kwestii święcenia kobiet na diakonów, błogosławienia par homoseksualnych lub zniesienia przymusowego celibatu kapłańskiego.

W kwestii błogosławienia przez kapłana lub pracownika duszpasterskiego związków homoseksualnych nie można ustanawiać żadnych reguł, a decyzje czy dany związek homoseksualny powinien otrzymać błogosławieństwo Kościoła, powinna należeć do kapłana lub pracownika duszpasterskiego w zależności od każdego indywidualnego przypadku – oświadczył przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupiej w wywiadzie dla Bawarskiej Radiofonii Państwowej.

Kard. Marx, uważa że ważnym pytaniem jakie trzeba sobie postawić dotyczy tego, w jaki sposób Kościół może sprostać wyzwaniom związanym z nowymi okolicznościami życia ale także poprzez nowe wizje szczególnie w odniesieniu do opieki duszpasterskiej. Odwołując się do podkreślanej przez papieża Franciszka orientacji fundamentalnej arcybiskup Monachium wezwał Kościół do poważniejszego uwzględnienia sytuacji jednostki, jej życiorysu, biografii, … ich relacji towarzyszenia im odpowiednio jako osób. Już wcześniej kard. Marx apelował o zindywidualizowane podejście do duszpasterstwa, które, jak powiedział, nie podlega ogólnym regulacjom, ani też relatywizmowi. Taka bliższa troska duszpasterska powinna jego zdaniem dotyczyć również homoseksualistów. Trzeba także zachęcać księży i pracowników duszpasterskich do dodawania ludziom otuchy w konkretnych sytuacjach – stwierdził przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupiej, zaznaczając że nie można w takich sytuacjach stosować reguł ogólnych. 

Zdaniem wielu teologów stanowisko takie oznacza przyzwolenie na potępiany dotąd w encyklice „Veritatis splendor” sytuacjonizm moralny, który ocenia nie sam uczynek, a też jego intencje i przyczyny.

Katechizm Kościoła Katolickiego naucza, że akty homoseksualne w żadnym wypadku nie będą mogły zostać zaaprobowane, natomiast osoby homoseksualne są wezwane do czystości (2357-2359).

Fot. NewsCattoliche.it

Kard. Marx: błogosławienie par homoseksualnych to indywidualna kwestia
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze