Fot. materiały prasowe

12. Ogólnopolski Zjazd Kół Gospodyń Wiejskich u Gospodyni z Nazaretu

Po raz 12. w Licheniu odbył się Ogólnopolski Zjazd Kół Gospodyń Wiejskich i innych organizacji kobiecych. Uczestniczki przybyły z całej Polski, by wspólnie modlić się przed Cudownym obrazem Matki Bożej Licheńskiej, poznawać gospodynie z innych stron kraju i pokazywać kulturę własnej okolicy.

Pielgrzymkę, której organizatorką jest Wanda Waleriańczyk, prezes Stowarzyszenia Polska Gospodyni, rozpoczął w sobotę Jarmark Kulturowy na placu przy ulicy Konińskiej. Podczas jarmarku można było zapoznać się z działalnością KGW, nabyć wysokiej jakości żywność i inne produkty pochodzące od lokalnych producentów. Gospodynie miały okazję zwiedzić sanktuarium z przewodnikiem czy wysłuchać wysłuchają koncertu Barbary Kaczor, organistki licheńskiej bazyliki.

>>> Licheń: imieniny Matki Bożej

Różnorodność i zakorzenienie w polskiej ziemi

Niedzielę rozpoczął „spacerek różańcowy” do miejsca objawień Matki Bożej w Grąblinie. Głównym punktem wydarzenia była msza święta odprawiona pod przewodnictwem ks. Janusza Kumali MIC, kustosza sanktuarium przed Cudownym Wizerunkiem Matki Bożej Licheńskiej. Do świątyni uczestniczki dotarły w barwnym korowodzie. Ubranych w stroje ludowe ulicami Lichenia poprowadziła Orkiestra Miejskiego-Gminnego Ośrodka Kultury w Ślesinie. Na schodach bazyliki licheńskiej uczestników pielgrzymki pobłogosławił ks. Adam Stankiewicz MIC, wicekustosz sanktuarium.

Fot. materiały prasowe

Uczestników i uczestniczki pielgrzymki w bazylice przywitał ks. Janusz Kumala MIC, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, który zauważył, że „sanktuarium na co dzień utkane kwiatami, raz w roku szczególnie nabiera ‘rumieńców’, gdy dzięki Kołom Gospodyń Wiejskich w Licheniu przybywa barw”. Wśród kilkudziesięciu grup, które z całej Polski przybyły do świątyni, tradycyjnie znaleźli się także mieszkańcy Podegrodzia, skąd pochodził Założyciel Zgromadzenia Księży Marianów, św. o. Stanisław Papczyński.

– Dajecie znak temu, co jest istotne dla Sanktuarium Licheńskiego, że ważne jest piękno i różnorodność, zakorzenienie w polskiej ziemi. Matka Boża Licheńska, Bolesna Królowa Polski, Patronka szczęścia rodzinnego, która przygarnia nas wszystkich, sama jest Gospodynią z Nazaretu, żoną i matką. Polska Gospodyni jest znakiem szczególnie dostrzeganym przez Matkę Bożą Licheńską – podkreślał w homilii ksiądz. kustosz.

„Aby służyć innym trzeba najpierw umieć służyć samemu sobie”

– Koła Gospodyń Wiejskich wszędzie są obecne. Dbają o wszystko. Troszczą się o to, co nazywamy ogólnie folklorem, o tradycję lokalną, by jej nie zatracić, nie zapomnieć o zwyczajach i obrzędach tej małej ojczyzny, z której pochodzą. Jest to ważne w przekazie tym młodym pokoleniom, które nie pamiętają o przeszłości. Umieć pokazać tę przeszłość i piękno tradycji danego regionu jest trudne ale niezwykle potrzebne i ważne! W tym uczestniczą Koła Gospodyń Wiejskich. Dbają o swoją i innych tożsamość duchową. Trudno wyobrazić sobie uroczystość religijną bez ich obecności, zaangażowania, modlitwy – mówił ks. Kumala.

Fot. materiały prasowe

– Aby służyć innym trzeba najpierw umieć służyć samemu sobie. Robimy to, gdy dbamy, by Pan Bóg mieszkał w naszym sercu. Dzisiejsza Ewangelia pokazuje postawę Boga zatroskanego o nas, który na każdego indywidualnie patrzy z nieskończoną miłością. Nie wartościuje. Jest zakochany w każdym z nas. Troszczy się o nasze bezpieczeństwo, szuka nas, gdy się zagubimy. Tu, w Licheniu, jest ogromna radość! Jeśli z jednego grzesznika, który się nawróci, całe niebo się raduje – w bazylice całe tłumy przychodzą do konfesjonałów! Wszyscy jesteśmy zaproszeni, by odkryć, że On na prawdę nas kocha. Niech to spotkanie z Bogiem, który objawia się na kartach Pisma Świętego, będzie inspiracją do przemiany życia – mówił zakonnik.

Fot. materiały prasowe

Liturgii swoim śpiewem towarzyszyły zespół Dąbkowiacy oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Górna w diecezji kieleckiej. Wydarzeniu towarzyszyła zbiórka datków pieniężnych na rzecz Hospicjum św. o. Papczyńskiego, które działa w sanktuarium. Zjazd zakończyła modlitwa Koronką do miłosierdzia Bożego oraz wspólny śpiew pod pomnikiem św. Jana Pawła II.

Fot. materiały prasowe

W kolejny wrześniowy weekend, w dniach 17-18 września w Licheniu odbędzie się Ogólnopolski Kongres Małżeństw, 24-godzinne spotkanie, które w bazylice poprowadzi ks. Dominik Chmielewski. Więcej informacji w Biurze Obsługi Pielgrzyma i na www.lichen.pl. Najbliższa niedziela, 18 września będzie Dniem modlitw w intencji młodzieży, nauczycieli, wychowawców i katechetów. Główna Msza św. zostanie odprawiona w bazylice o godz. 12.00.

Galeria (14 zdjęć)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze