fot. PAP/Grzegorz Jakubowski

15 stycznia spotkanie koordynatorów parafialnych zespołów synodalnych diecezji warszawsko-praskiej

15 stycznia odbędzie się spotkanie koordynatorów parafialnych zespołów synodalnych diecezji warszawsko-praskiej – poinformował biskup pomocniczy diecezji warszawsko praskiej Jacek Grzybowski.

Od października 2021 r. trwa diecezjalny etap XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów pod hasłem „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. W ramach tego etapu w parafiach odbywają się spotkania grup synodalnych.

>>> Prymas Czech o procesie synodalnym: to nie jest normalny synod

Jak poinformował w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej diecezji warszawsko-praskiej bp Grzybowski, spotkanie koordynatorów parafialnych zespołów synodalnych odbędzie się w sobotę, 15 stycznia o godz. 10 w sali kurialnej przy ul. Floriańskiej 3 w Warszawie.

„Od października 2021 roku podążamy drogą Synodu o synodalności. Odkrywamy głęboki sens podejmowanego trudu i realizacji tego, co powiedział papież Franciszek: +Właśnie droga synodalności jest drogą, której Bóg oczekuje od Kościoła trzeciego tysiąclecia+” – zaznaczył.

„Ufam, że to spotkanie pomoże nam wszystkim lepiej podjąć wezwanie Ojca Świętego do poznania, rozeznania i wsłuchania się w głos Ducha Świętego i Kościoła” – dodał.

Synod biskupów jest instytucją doradczą w Kościele katolickim. Powołał go wydanym 15 września 1965 r. pismem papieskim „Apostolica sollicitudo” Paweł VI. Jest on organem świadczącym pomoc papieżowi. Do niego należy zwoływanie synodu, jeśli uzna to za pożyteczne, łącznie z oznaczeniem miejsca zebrania, jak również ustalanie tematów spraw, jakie mają być rozpatrywane.

>>> Były kapelan królowej Elżbiety: synodalność nie może oznaczać politycznych wojen wewnątrz Kościoła

Papież Franciszek rozpoczął XVI Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów na temat „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja” 9 października 2021 r. Faza diecezjalna synodu rozpoczęła się 17 października a zakończy się w kwietniu 2022 r.

Fot. Justyna Nowicka

Zgodnie z decyzją papieża Franciszka w fazie diecezjalnej synodu mają zostać przeprowadzone szerokie konsultacje wśród wszystkich wiernych. Najczęstszym sposobem, w jaki są prowadzone konsultacje, są spotkania grup synodalnych w parafiach, których ważnym elementem jest modlitwa, słuchanie Słowa Bożego, a następnie dialog. Część konsultacji odbywa się od razu na szczeblu diecezjalnym: chodzi o ruchy i stowarzyszenia katolickie, instytucje, zgromadzenia zakonne, uczelnie, środowiska naukowe i intelektualne. Trzecią formą konsultacji są uruchomione przez diecezje strony internetowe, za pośrednictwem których można zgłosić swój akces w pracach synodalnych lub przekazać swoją wypowiedź.

>>> W diecezji radomskiej powstały pierwsze syntezy zespołów synodalnych

W diecezjach zostały wyznaczone osoby kontaktowe, których zadaniem jest bycie łącznikiem między parafiami a diecezją w konsultacjach synodalnych.

Z zebranych wniosków powstaną w każdej diecezji dokumenty końcowe, które pod koniec czerwca zostaną przekazane do sekretariatów odpowiednich Episkopatów, a stamtąd w formie ogólnokrajowej syntezy trafią w sierpniu 2022 do Rzymu.

Do marca 2023 odbędą się synodalne spotkania w ramach kontynentów, a dopiero potem, w październiku 2023 – zgromadzenie zwyczajne Synodu Biskupów w Rzymie.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze