fot. PAP/EPA arch

Zapowiedź pielgrzymki papieża do 3 krajów

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Wizyta papieża Franciszka w Bułgarii jest „bardzo prawdopodobna” i powinno dojść do niej w maju 2019 roku. Podkreśliła to bułgarska minister spraw zagranicznych Ekaterina Zahariewa w wywiadzie telewizyjnym na zakończenie swojej wizyty w Republice Macedonii. „O ile wiem, papież ma odwiedzić Bułgarię, Macedonię i jeszcze jeden kraj”, powiedziała bułgarska polityk. Choć nie wymieniła go z nazwy, media przypuszczają, że tym trzecim krajem będzie Rumunia, o czym mówiło się od pewnego czasu.

O tym, że Watykan przygotowuje wizytę papieża w Bułgarii, Rumunii i jednym z krajów zachodnio-bałkańskich, mówiło się już po wizycie premiera Bojko Borisowa u Franciszka w maju br. Tym samym celem papieskiej podróży w maju 2019 r. byłyby Sofia, Bukareszt i Skopje. Wizyta papieża Franciszka w Bułgarii była już przedmiotem rozmów prezydenta tego kraju Rumena Radewa z nuncjuszem apostolskim w Sofii, abp. Anselmem Pecorarim.


Zdjęcie: Ekaterina Zahariewa, Twitter


Powołując się na źródła watykańskie, o przygotowaniach do papieskiej podróży w maju 2019 r. poinformowała także argentyńska agencja Telam. Według tej agencji podróż papieska rozpocznie się na początku maja. Dotychczas jedynym papieżem, który złożył wizytę w Bułgarii, był w 2002 r. Jan Paweł II. Większość mieszkańców Bułgarii stanowią wyznawcy prawosławia. Katolicy, podobnie jak protestanci, są niewielką mniejszością wśród chrześcijan kraju. Już przed miesiącem arcybiskup Bukaresztu i przewodniczący Konferencji Biskupów Rumunii, Ioan Robu, w rozmowie z dziennikarzami w Rzymie powiedział, że w maju papież Franciszek najprawdopodobniej odwiedzi jego kraj. Abp Robu wraz z 16 innymi biskupami katolickimi Rumunii przebywał w Rzymie z wizytą Ad limina. Tymczasem trwają w tej sprawie rozmowy z odpowiednimi urzędami Stolicy Apostolskiej, z władzami Rumunii, a także z rumuńskim Kościołem prawosławnym. W Rumunii był już Jan Paweł II w 1999 r.

Zdjęcie: Sofia, fot. pixabay

Inne plany Franciszka na 2019 rok
Wcześniej, bo już pod koniec stycznia 2019, Franciszek uda się do Panamy na Światowy Dzień Młodzieży. Na początku lutego planowana jest podroż papieża do Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, natomiast pod koniec marca Franciszek uda się z wizytą do Maroka. Ciągle powtarzają się spekulacje o wizycie papieża w Japonii oraz podróży apostolskiej do Mozambiku w południowo-wschodniej Afryce oraz na Madagaskar.

Zobacz także
Wasze komentarze