Pomoc dla ubogich udzielana przez siostry elżbietanki z Poznania, fot. Anna Gorzelana/misyjne.pl

19 listopada Kościół katolicki obchodzić będzie VII Światowy Dzień Ubogich

VII Światowy Dzień Ubogich obchodzony będzie w Kościele katolickim 19 listopada pod hasłem „Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka”. W wielu diecezjach zorganizowano spotkania dla osób doświadczających różnych form ubóstwa i wykluczenia. Poza ciepłym posiłkiem będą np. bezpłatne konsultacje prawne, psychologiczne czy medyczne.

„Kiedy stajemy przed ubogim, nie możemy odwracać wzroku, ponieważ uniemożliwilibyśmy sobie samym spotkanie z obliczem Pana Jezusa” – wyjaśnił papież Franciszek w orędziu na dzień ubogich.

Zaznaczył, że „każdy jest naszym bliźnim, bez względu na kolor skóry, status społeczny, pochodzenie”. „Jeśli jestem ubogi, potrafię rozpoznać, kto naprawdę jest bratem, który mnie potrzebuje” – dodał.

Zwrócił uwagę, że rzeczywistość wirtualna powoduje, że „ubodzy stają się obrazami, które mogą poruszyć na kilka chwil, ale kiedy ich napotykamy konkretnie na ulicy, to wówczas następują irytacja i marginalizacja”. Dodał, że trosce o drugiego człowieka nie sprzyja także coraz większy pośpiech, w którym żyjemy.

>>> Wioletta Iwanicka-Richter: ubodzy uratują Kościół [ROZMOWA] 

„Ofiarowanie pieniędzy, aby inni prowadzili działalność charytatywną jest wielkodusznym gestem. Osobiste zaangażowanie jest powołaniem każdego chrześcijanina” – ocenił papież.

Zastrzegł, że nie wystarczy samo przyjmowanie ubogich. „Jesteśmy wezwani do wychodzenia naprzeciw każdemu ubogiemu i każdemu rodzajowi ubóstwa, otrząsając się z obojętności i sloganów, którymi osłaniamy iluzoryczny dobrobyt” – napisał papież.

Zauważył, że obecny moment dziejowy nie sprzyja zwracaniu uwagi na najuboższych, bo „wołanie o dostatek staje się coraz głośniejsze, a głosy osób żyjących w ubóstwie są uciszane”.

Napisał również o nieludzkim traktowaniu wielu pracowników. Cytując encyklikę „Laborem exercens” św. Jana Pawła II, Franciszek zaznaczył, że „pierwszą podstawą wartości pracy jest sam człowiek”, a „nade wszystko praca jest dla człowieka, a nie człowiek dla pracy”.

Podkreślił, że „zainteresowanie się ubogimi nie kończy się na pochopnym dawaniu jałmużny”. „Wymaga – dodał – przywrócenia właściwych relacji międzyludzkich, które zostały zniszczone przez ubóstwo”.

Zastrzegł również, że „dzielenie się musi odpowiadać konkretnym potrzebom drugiego, a nie uwolnieniu się od tego, co zbędne”.

fot. Anna Gorzelana/Misyjne Drogi/misyjne.pl

Wyraził także wdzięczność wszystkim, którzy poświęcają się na rzecz ubogich i wykluczonych.

„Nie tylko coś dają: słuchają, prowadzą dialog, starają się zrozumieć sytuację i jej przyczyny, aby udzielić odpowiednich rad i właściwych odniesień. Zwracają uwagę na potrzeby materialne, ale także duchowe, na integralną promocję osoby” – napisał papież.

Z okazji VII Światowego Dnia Ubogich w poszczególnych diecezjach w Polsce organizowane są różne inicjatywy.

W archidiecezji katowickiej w ramach przygotowania do głównych obchodów 12 listopada abp Adrian Galbas spotka się w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownego w Katowicach z osobami, wspólnotami i z instytucjami, które w swojej działalności troszczą się o ubogich na terenie archidiecezji.

W ramach obchodów 16 listopada odbędzie się otwarcie pralni dla ubogich w Katowicach na ul. Opolskiej 3.

W niedzielę 19 listopada przed Galerią Katowicką stanie Namiot Spotkania. W programie zaplanowano wspólny posiłek, koncert zespołu Arkadio, występ Teatru Ubogich i możliwość skorzystania z rozmowy ze specjalistą – poinformowała archidiecezja katowicka.

W Światowy Dzień Ubogich metropolita katowicki będzie przewodniczył mszy w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny między 15.15-17.30. Liturgię poprzedzi „Różaniec” oraz konferencja na temat św. Szarbela (maronickiego mnicha i pustelnika).

>>> Ubodzy są ludźmi, mają twarze, historie, serca i dusze. Orędzie na Światowy Dzień Ubogich

Wieczorem od godz. 19.00 w archikatedrze Chrystusa Króla zaplanowany jest Wieczór Uwielbienia, w czasie którego słowo powie dominikanin o. Adam Szustak.

W archidiecezji krakowskiej w centrum miasta, na Małym Rynku 17-19 listopada po raz kolejny stanie „Namiot Spotkań” – przestrzeń dla osób potrzebujących, zwłaszcza najuboższych.

„Będą tam dostępne bezpłatne konsultacje prawne, psychologiczne, medyczne, porady z zakresu aktywizacji zawodowej i świadczeń społecznych” – poinformował krakowski Caritas. „Dostępne będą tam również warsztaty: rękodzielnicze, fotograficzne, muzyczne, gry planszowe i zawody sportowe, które mają na celu nawiązanie relacji bądź zaszczepienie pasji” – dodano. Nauki rekolekcyjne poprowadzi ks. Mirosław Toszy.

Z pomocy medycznej można będzie także skorzystać w Centrum Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, ul. Smoleńsk 4 w Krakowie, a duchowe zaplecze zapewnią osoby modlące się w kościele Bożego Miłosierdzia na Starym Mieście (ul. Bożego Miłosierdzia 1).

W archidiecezji poznańskiej Caritas planuje w tym roku przekazać rzeczy, które ułatwią przetrwanie najchłodniejszej pory roku ubogim na co dzień korzystającym z jadłodajni. W związku z tym planuje kupić termosy, skarpety, bieliznę, buty zimowe, rękawiczki, czapki, termosy obiadowe i koszulki.

„Dodatkowo odwiedzimy osoby w kryzysie bezdomności w ich miejscach przebywania: lasach, pustostanach, na działkach” – poinformował diecezjalny Caritas.

W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej wierni po mszach będą mogli brać torby charytatywne, uzupełniając je artykułami spożywczymi i chemicznymi (zapakowane oddzielnie),a następnie z powrotem przynieść do parafii.

„Torby będą przekazywane osobom w trudnej sytuacji materialnej wg decyzji proboszczów. Do torby można włożyć żywność z długim terminem ważności (mąkę, cukier, płatki kukurydziane, kawę, herbatę, ryż, kaszę, makaron, margarynę, olej, słodycze, konserwy) oraz środki czystości (mydło, proszek do prania, preparaty do czyszczenia)” – przekazał diecezjalny Caritas.

Światowy Dzień Ubogich ogłosił papież Franciszek w liście na zakończenie Roku Miłosierdzia w 2016 roku. Obchodzony jest w Kościele w XXXIII niedzielę zwykłą.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze