2 tys. młodych z całego świata w programie MAGIS – będą pomagać chorym pielgrzymom
2 tys. młodych ludzi z jezuickich duszpasterstw z całego świata weźmie udział w programie MAGIS. W jego ramach będą m.in. pomagać osobom chorym i niepełnosprawnym, pielgrzymować do Santiago de Compostela i do Fatimy – powiedział PAP organizator polskiej delegacji programu jezuita ojciec Grzegorz Lojtek.
Ojciec Lojtek poinformował, że program ruszy w sobotę, kiedy do Lizbony przyjedzie około 2 tys. młodych ludzi w wieku od 18 do 35 lat z jezuickich duszpasterstw z całego świata, w tym 60 Polaków.
„W poniedziałek 24 lipca podzielimy się na mniejsze grupy i rozjedziemy po całym Półwyspie Iberyjskim, do różnych miast Portugalii i Hiszpanii, gdzie będziemy uczestniczyć w tzw. eksperymentach” – zaznaczył.
>>> Neokatechument na ŚDM: młodzi w spotkaniu z Jezusem decydują, jak żyć
Wyjaśnił, że eksperymenty to „doświadczenia duchowe i społeczne, których celem jest odnajdywanie Boga w różnych aktywnościach i aspektach życia”.
„Uczestnicy będą wolontariuszami w domach opieki społecznej, w domach dziecka, będą pomagać osobom z niepełnosprawnościami. Wezmą także udział w warsztatach ekologicznych w parkach narodowych oraz warsztatach kulturalnych, podczas których będą odkrywać Boga poprzez kontakt z naturą i sztuką. Część uczestników weźmie udział w pielgrzymkach: jedna z grup będzie pieszo pielgrzymować do Santiago de Compostela, a około trzydziestu pielgrzymów pojedzie na rowerach do Fatimy” – wymienił.
Dodał, że każdy eksperyment ma również wymiar duchowy. „W każdej grupie będą ojcowie jezuici, którzy zatroszczą się o duchową stronę wydarzenia. W programie przewidziana jest codzienna msza św., medytacja Słowa Bożego i rachunek sumienia według metody św. Ignacego z Loyoli oraz to, co jest sercem programu, czyli kręgi magis. Chodzi o to, by w małych grupach uczestnicy dzielili się doświadczeniem dnia, swoimi emocjami i refleksjami na temat tego, jaki wpływ miało na nich to, co się działo wokół i co Pan Bóg przez to do nich mówi” – wyjaśnił.
Jak zastrzegł, ważne w duchowości ignacjańskiej słowo „magis”, znaczy „bardziej” lub „więcej”. „Jako jezuici sądzimy, że samo doświadczenie może nie wystarczyć, by popchnąć nas ku Bogu. Potrzebna jest jeszcze pogłębiona refleksja, przyjrzenie się temu z boku. A jeszcze lepiej, kiedy tym, co mnie poruszyło, mogę podzielić się z kimś drugim, kto również podzieli się ze mną swoim doświadczeniem” – mówił.
Podkreślił, że uczestnicy programu będą mieli również okazję, by poznać zabytki, kulturę i sztukę Portugalii i Hiszpanii.
>>> Portugalia: symbole ŚDM peregrynują po osiedlach zamieszkanych przez mniejszości etniczne
Ojciec Lojtek przypomniał, że program MAGIS jest realizowany przez jezuitów od 2005 r. „W gronie jezuitów widzieliśmy, że wiele wspólnot i ruchów tworzy rozmaite wydarzenia, których celem jest przygotowanie do ŚDM. Więc przed Światowymi Dniami Młodzieży w Kolonii postanowiliśmy stworzyć własny program” – zaznaczył.
Uczestnicy wrócą do Lizbony 30 lipca, żeby zebrać owoce eksperymentów i podsumować je przed rozpoczęciem Światowych Dni Młodzieży.
Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Lizbonie od 1 do 6 sierpnia 2023 r. pod hasłem „Maryja wstała i poszła z pośpiechem”. Centralne wydarzenia, czyli spotkania z papieżem, poprzedzą dni w diecezjach.
Pomysłodawcą Światowych Dni Młodzieży był papież Jan Paweł II. Pierwsze międzynarodowe spotkanie młodych odbyło się 29-31 marca 1985 r. w Rzymie pod hasłem: „Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was”. Następne, już pod nazwą ŚDM, odbyły się na szczeblu diecezji i parafii 23 marca 1986 r. Od tego czasu, co dwa lub trzy lata, młodzi z całego świata spotykają się z Ojcem Świętym w wybranym miejscu – wcześniej w Niedzielę Palmową, a teraz w niedzielę Chrystusa Króla – ze swoim biskupem na obchodach diecezjalnych.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |