fot. EPA/ANGELO CARCONI

20 czerwca Watykan przedstawi ostateczny dokument roboczy na spotkanie synodalne

W najbliższy wtorek, 20 czerwca, Watykan przedstawi ostateczny dokument roboczy „Instrumentum laboris” na październikowe XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów w Rzymie. Tekst jest podstawą do decydujących konsultacji Synodu Biskupów, które odbędą się w Rzymie w dwóch sesjach: w październiku 2023 i październiku 2024 roku.

Będą one dotyczyły sposobu, w jaki Kościół katolicki będzie obradował i podejmował decyzje w przyszłości. Oprócz papieża i biskupów, wiele osób świeckich, w tym kobiet, po raz pierwszy ma prawo głosu na spotkaniach w Watykanie. Decyzje nadal będą podejmowane wyłącznie przez papieża.

Na konferencji prasowej 20 czerwca godz. 14.30, oprócz samego dokumentu, wyjaśniona zostanie metodologia pierwszego w tym roku zgromadzenia Synodu Biskupów. Prezentacji dokona trzech liderów Synodu: kardynał Mario Grech jako sekretarz generalny Sekretariatu Synodu Biskupów, relator generalny zgromadzenia synodalnego kardynał Jean-Claude Hollerich oraz jezuita ojciec Giacomo Costa jako koordynator zespołu przygotowawczego Synodu.

fot. Isabelle de Senilhes/synod.va

Inni goście będą mówić o przygotowaniach uczestników Synodu i możliwym lokalnym wykorzystaniu nowego dokumentu. Wśród nich jest przewodnicząca Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych Zgromadzeń Żeńskich (UISG), s. Nadia Coppa. Prelegentką na konfenecji będzie także Helena Jeppesen-Spuhler z szwajcarskiej organizacji pomocowej Fastenaktion, która była delegatką w Pradze w lutym na Europejskim Zgromadzeniu Kontynentalnym w ramach Synodu Biskupow. W lutym i marcu odbyło się w sumie siedem takich konferencji kontynentalnych. Każda z nich przyjęła swój własny dokument końcowy, na podstawie którego opracowano dokument roboczy.

W ramach ogólnoświatowego procesu synodalnego ogłoszonego przez papieża Franciszka, Kościół katolicki od prawie dwóch lat dyskutuje nad nowymi sposobami współdecydowania i przekształcenia się w „Kościół ukonstytuowany synodalnie”. Oprócz papieża i biskupów, „Lud Boży”, czyli nie wyświęceni katoliccy świeccy, są również zaangażowani w dyskusję nad ważnymi kwestiami.

Po spotkaniach na poziomie Kościołów lokalnych, a następnie konsultacjach kontynentalnych, Synod Biskupów zakończy się dwoma spotkaniami w Rzymie w październiku 2023 i 2024 roku. Od 4 do 29 października biskupi z całego świata spotkają się w Watykanie, aby omówić obecny stan procesu, oficjalnie przebiegającego pod hasłem ” Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja „. Po raz pierwszy, decyzją papieża, w XVI Zwyczajnym Zgromadzeniu Ogólnym Synodu Biskupów, weźmie udział ok. 80. nie-biskupów. Co najmniej połowę z nich mają stanowić kobiety.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze