Abp Gądecki oraz biskup kijowsko-żytomierski Vitalii Kryvytskyi, fot. PAP

Abp Gądecki: pojednania polsko-ukraińskiego nie można przeprowadzić bez rodzin ofiar

Pojednania polsko-ukraińskiego nie można przeprowadzić bez uwzględnienia rodzin ofiar i traum, które niosą w sobie te rodziny – powiedział przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. Przekazał, że 7 lipca rozpoczną się trzydniowe uroczystości w Polsce i na Ukrainie w 80. rocznicę rzezi wołyńskiej.

Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki podkreślił, że „kwestii pojednania nie da się przeprowadzić bez uwzględnienia obu stron – strony ukraińskiej i polskiej, a przede wszystkim bez uwzględnienia samych rodzin osób poszkodowanych”.

Abp Stanisław Gądecki, fot. PAP/Tomasz Waszczuk

7 lipca – Warszawa

„Nie można przeskoczyć tego etapu rodzinnego i tych traum, które niosą w sobie rodziny. Bez procesu wewnętrznego przebaczenia, który dotyczy jednostek, aż do pojednania, które dotyczy wspólnoty, nie da się tego wszystkiego tak prosto przeprowadzić” – mówił podczas konferencji prasowej po 395. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Lidzbarku Warmińskim.

To co osiągnęliśmy z okazji 80. rocznicy rzezi wołyńskiej, to wspólny tekst, który zostanie przedstawiony na nabożeństwie 7 lipca w katedrze warszawskiej o godz. 11.00. To wydarzenie jest początkowym, w którym wezmą udział zarówno biskupi rzymskokatoliccy z Rady Stałej, jak i warszawscy biskupi, a także biskupi ukraińscy. (abp Stanisław Gądecki)

8 lipca – Parośl

Abp Gądecki dodał, że następnego dnia uczestnicy udadzą się na Ukrainę, by odprawić mszę we wsi Parośla, która była świadkiem zamordowania pierwszych polskich ofiar. W grudniu 1943 r. zginęło tam 180 osób. Odprawiona zostanie msza w obecności strony ukraińskiej, przedstawicieli Kościoła Rzymskokatolickiego i nuncjusza apostolskiego na Ukrainie.

fot. PAP/Wojciech Pacewicz

9 lipca – Łuck

9 lipca w Łucku w tamtejszej katedrze odprawione zostanie nabożeństwo żałobne za ofiary. Tam zostanie przedstawiony tekst obejmujący pogląd strony ukraińskiej, Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego i Kościoła Rzymskokatolickiego na Ukrainie.

Abp Gądecki przekazał, że podczas Zebrania Plenarnego KEP hierarchowie omawiali też przygotowania do XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, którego najbliższa sesja odbędzie się w październiku br. w Rzymie.

Uczestniczący w konferencji prasowej przedstawiciel Konferencji Episkopatu Ukrainy bp kijowsko-żytomierski Vitalii Kryvytskyi przekazał „podziękowania i wdzięczność za solidarność, za bratniego ducha”, którego Ukraińcy doświadczyli „ze strony polskiego narodu i Kościoła, w trudnym czasie rosyjskiej agresji, w czasie wojny, która dalej się toczy”.

Biskup kijowsko-żytomierski Vitalii Kryvytskyi, fot. PAP/Tomasz Waszczuk

„W imieniu Konferencji przekazałem ręcznie wykonany talerz jako znak udziału w egzystencji, bo to co jest na talerzu, jest potrzebne do życia” – powiedział. „Podkreśliłem, że Polska i polski Kościół dołączył się do egzystencji, walki nie o terytorium ale bardziej o godność i byśmy nie wrócili do nowego Związku Radzieckiego, bo znamy skutki tego wyboru przed laty. W Ukrainie modlimy się za wszystkich naszych dobrodziejów i serdecznie dziękujemy za każde wsparcie i modlitwę” – dodał bp Kryvytskyi.

Wrześniowa beatyfikacja

Metropolita przemyski abp Adam Szal mówił o przygotowaniach do uroczystości beatyfikacji rodziny Ulmów 10 września w Markowej na Podkarpaciu.

„Bardzo się cieszę, że tak dużo środowisk jest tak żywo zainteresowanych tą sprawą. Do tej pory z całej Polski zgłosiło się ok. 9 tys. uczestników uroczystości, nie licząc wiernych z diecezji przemyskiej i całego Podkarpacia. Udział zapowiedziało ok. 60 biskupów z przewodniczącym uroczystości kard. Marcello Semeraro na czele” – dodał.

Metropolita przemyski abp Adam Szal, fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Przekazał, że uroczystość to wydarzenie religijne także związane z polską rację stanu, pokazujące bohaterstwo Polaków ratujących Żydów, którzy ginęli. Wskazał, że w czasie męczeństwa Ulmów w Markowej przechowywanych było ok. 20 osób narodowości żydowskiej, które nie zostały wydane i przetrwały. Dodał, że ich potomkowie zostali zaproszeni na uroczystości. Podkreślił, że w czasie beatyfikacji kluczowym jest pokazanie „bohaterstwa świadków wiary i żyjących Ewangelią”.

Przygotowania do ŚDM

Przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Grzegorz Suchodolski mówił o przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się na przełomie lipca i sierpnia w Portugalii. Przekazał, że komitet organizacyjny w Lizbonie podał, że zarejestrowanych jest do tej pory 600 tys. osób.

Przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Grzegorz Suchodolski, fot. PAP/Tomasz Waszczuk

„To liczba bez precedensu, bo w krakowskich dniach młodzieży zarejestrowanych było 400 tys. osób. Liczba uczestników i tak jest większa dwu-trzykrotnie od liczby zarejestrowanych. Organizatorzy przygotowują logistykę na ponad 1 mln osób z całego świata. Z Polski jest znaczna liczba ponad 20 tys. zarejestrowanych. Polska ambasada w Lizbonie szacuje, że to będzie 25 tys. osób z Polski”– zaznaczył bp Suchodolski. Dodał, że młodzieży towarzyszyć będzie 350 duszpasterzy i sióstr zakonnych oraz 21 biskupów.

Większość polskich grup wyjeżdża 26 lipca do portugalskich diecezji, a od 31 lipca do 6 sierpnia centralne uroczystości będą odbywać się w Lizbonie z udziałem papieża Franciszka.

395. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski odbyło się w Lidzbarku Warmińskim. Biskupi odwiedzili też Frombork i Stoczek Warmiński – miejsce internowania kardynała Stefana Wyszyńskiego. Hierarchowie przyjechali na Warmię w związku z Rokiem Kopernikowskim, w którym obchodzony jest podwójny jubileusz: 550. rocznica urodzin warmińskiego kanonika Mikołaja Kopernika i 480. rocznica jego śmierci.

Galeria (6 zdjęć)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze