2017 – rok ciekawych biografii

Nowe książki biograficzne o Stanisławie Grzesiuku, Witoldzie Gombrowiczu, Stanisławie Lemie, Wiechu, a także powieści Richarda Flanagana, Elizabeth Strout i Jerzego Pilcha znalazły się w planach polskich wydawców na 2017 rok.

Z zapowiedzi polskich wydawnictw na 2017 rok wynika, że będzie to okres szczególnie obfitujący w ciekawe biografie. 31 stycznia ukaże się książka Bartosza Janiszewskiego „Grzesiuk. Król życia” (Prószyński), opowieść o bardzie warszawskiej ulicy. Grzesiuk mówił, że nie jest pisarzem, a napisał trzy książki, twierdził, że nie jest muzykiem, a nagrał dziesiątki piosenek, w których ocalił od zapomnienia przedwojenną Warszawę. Wiele wysiłku wkładał też w budowanie legendy samego siebie jako człowieka z warszawskiego półświatka, jednej z charakternych postaci z jego piosenek, choć okazuje się, że to nie do końca prawda.

1 lutego ukaże się „Le Corbusier. Architekt jutra”, Anthony Flinta (W.A.B.) przedstawiającą życie, inspiracje, kompleksy i kobiety architekta nazywanego „papieżem modernizmu”. Anthony Fint unaocznia czytelnikowi rozwój myśli Corbusiera poprzez kolejne realizacje jego projektów m.in. rewolucyjny projekt przebudowy centrum Paryża i ideę „maszyny do mieszkania”, czyli Jednostki Mieszkaniowej w Marsylii.

Wielka Litera zapowiada na marzec wznowienie w nowej szacie graficznej książki Artura Domosławskiego „Kapuściński non-fiction”. Będzie to pierwsze wydanie po wyroku w trwającym od 2010 r. procesie wytoczonym autorowi przez wdowę po Ryszardzie Kapuścińskim. Zgodnie z werdyktem sądu książka Domosławskiego może być wydawana w postaci integralnej, łącznie z rozdziałami o życiu osobistym i intymnym autora „Hebanu”. W zapowiadanej edycji znajdzie się też esej Piotra Bratkowskiego przypominający historię powstania tej książki, której wydanie stało się początkiem trwającej do dziś, wciąż nierozstrzygniętej, debaty na temat granic reportażu i beletrystyki oraz prawa biografa do głębokiej ingerencji w prywatność opisywanej postaci.

W marcu ukaże się „Aleksandr Hercen” Wiktorii Śliwowskiej (Iskry) – biografia jednego z najwybitniejszych działaczy i myślicieli rosyjskich, demokraty, zesłańca, który zyskał sławę w kraju i za granicą pod pseudonimem Iskander, redaktora pisma „Kołokoł”, Rosjanina, który poparł powstanie styczniowe. W maju natomiast można się spodziewać książki „Wyklęta. Poezja i miłość Mariny Cwietajewej” Anny Piwkowskiej (Iskry), pisarki i poetki, która niedawno wydała esej biograficzny o innej legendarnej poetce Rosji, Annie Achmatowej.

Na jesień Czarne zapowiada obszerną, dwutomową biografię Witolda Gombrowicza pióra Klementyny Suchanow – owoc wielu lat studiów nad życiem i pisarstwem autora „Ferdydurke”. Pod koniec roku, nakładem tego samego wydawnictwa ukaże się natomiast biografia Stanisława Lema pióra Wojciecha Orlińskiego, zaś oficyna MG ma w przyszłorocznych planach książkę o Wiechu autorstwa Marcela Woźniaka.

Ciekawie zapowiadają się nowości literatury faktu. 11 stycznia ukaże się tom „O ziołach i zwierzętach” (Marginesy) – kolejna książka Simony Kossak, wnuczki Wojciecha Kossaka, siostrzenicy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, która poświęciła życie puszczy Białowieskiej. Mieszkała w niej 35 lat i wiedziała o niej niemal wszystko. Kochała i z niezwykłą dociekliwością badała miejscową faunę i florę. Nazywano ją wiedźmą, bo rozmawiała ze zwierzętami i miała posłusznego jej komendom kruka, który terroryzował okolicznych mieszkańców, szczególnie rowerzystów.

Także w styczniu ukaże się „Za jeden wiersz” (Czarne), kolejna książka Liao Yiwu, laureata nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. To relacja z celi chińskiego więzienia, do którego autor trafił na cztery lata, za publiczne wygłoszenie poematu o masakrze na placu Tiananmen. 

Na początku roku do księgarń trafi też nowa książka Martina Pollacka „Topografia pamięci” (Czarne). WAB zapowiada na marzec „Nowe życie” Dionisiosa Sturisa – reporterską opowieść przywracająca pamięć o kilkunastu tysiącach greckich imigrantów, których polskie władze przyjęły pod koniec lat czterdziestych.

Również 11 stycznia trzy premiery otworzą rok literatury pięknej. „Araf to stan ducha” tureckiej pisarki Elif Shafak (Znak) to historia emigrantów, których w Ameryce prześladują cienie ich tureckich przodków. „Pragnienie” (Wydawnictwo Literackie), czwarta przełożona na polski powieść Richarda Flanagana, laureata Nagrody Bookera, to inspirowana prawdziwą historią z czasów kolonizacji Tasmanii opowieść o losach aborygeńskiej księżniczki przygarniętej przez gubernatora wyspy i jego żonę. Natomiast „Wysokie góry Portugalii” (Albatros) to nowa powieść Yanna Martela, autora „Życia Pi”.

W lutym Wydawnictwo Literackie opublikuje nową powieść Jerzego Pilcha „Portret młodej wenecjanki”. W tym samym miesiącu i w tej samej oficynie ukaże się nowa powieść laureata Nike Mariana Pilota „Niebotyki”.

Wielka Litera wyda w czerwcu kolejną powieść amerykańskiej pisarki Elizabeth Strout, cenionej autorki jednej z najbardziej chwalonych książek ostatnich lat „Mam na imię Lucy”. W zbiorze „To co możliwe” zebrano dziewięć niepublikowanych wcześniej opowiadań o dalszych losach bohaterów, obecnych w życiu powieściowej Lucy Barton. Czytelnik zapowiada na druga połowę roku wydanie najnowszej powieści laureata Angelusa węgierskiego pisarza Georgy Spiro p.t. „Diavolina”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze