fot. pixabay

Bp Pierskała: ojcostwo realizuje się w miłości ofiarnej i odpowiedzialnej

Dojrzałe ojcostwo realizuje się w miłości ofiarnej i odpowiedzialnej – powiedział bp Rudolf Pierskała. Opolski biskup pomocniczy przewodniczył na Jasnej Górze mszy św. z udziałem ok. 5 tys. przedstawicieli różnych branż górnictwa i ich rodzin.

Uczestnicy 29. Pielgrzymki Górników modlili się w intencji polskiego przemysłu wydobywczego, o szacunek dla pracy i bezpieczeństwo w kopalniach.

Kaznodzieja ubolewał, że współcześnie wielu ojców zatraciło rozeznanie, co właściwie należy do ich zadań a wypracowane przez stulecia modele i ideały są odrzucane. – Tych, którzy próbują się odwoływać do tradycyjnych wartości, nieraz umieszcza się w ciemnogrodzie. Na fali ruchów feministycznych zakwestionowano niezastępowalną rolę ojca w wychowaniu, twierdząc, że wszystkie funkcje może z powodzeniem spełnić kobieta –wskazał duchowny.

Fot. flickr/EpiskopatNews

Bp Pierskała zwrócił uwagę, że dziś trzeba na nowo mówić o zadaniach, roli ojca w rodzinie. Przypomniał adhortację Jana Pawła II o zadaniach rodziny chrześcijańskiej we współczesnym świecie „Familiaris Consortio” i przywołał zadania ojca w rodzinie: zapewnienie warunków rozwoju rodziny, odpowiedzialność za bezpieczeństwo rodziny, a szczególnie za poczęte nowe życie, odpowiedzialność za wychowanie dzieci, wykonywana przez mężczyznę praca nie może godzić w jedność i spójność rodziny, ojciec powinien dawać świadectwo dojrzałego życia chrześcijańskiego.

– Dojrzałe ojcostwo realizuje się w miłości ofiarnej i odpowiedzialnej. Gdzie miłość wzajemna i dobroć tam znajdziesz Boga żywego w domu, w parafii, w Ojczyźnie. Bądźmy ludźmi dobrej woli – zachęcał w homilii hierarcha.

Podkreślił również, że w realizacji ojcostwa konieczna jest dojrzałość i odpowiedzialność – Dojrzały ojciec powinien prawdziwie, odpowiedzialnie, mądrze, wiernie, wyłącznie i dozgonnie kochać swoją żonę, a matkę swoich dzieci. Piękny przykład miłości ojca do matki to jest to, co może swoim dzieciom dać najważniejszego, bo to ma zasadniczy wpływ na ich wychowanie i na ich przyszłe życie” – przekonywał bp Pierskała.

Wskazał też na potrzebę budowania dobrej atmosfery domu także przez dobre słowa i gesty, zachęcał ojców, by nie bali się okazywania czułości i serdeczności. Zwrócił też uwagę na budowanie atmosfery religijności w domu przez modlitwę, pielęgnowanie tradycji oraz na wpływie wizerunku ojca rodziny na budowanie obrazu Boga i relacji z nim przez dzieci.

Józef Kowalczyk z kopalni „Halemba” podkreślił, że wiara umacnia górników nie tylko w pracy, ale i w domu, bo górniczy zawód jest ciężki. – Dziękujemy Matce Bożej za wszystkie szczęśliwe wjazdy i wyjazdy i powierzamy jej nasze rodziny. Z wiarą, z Bogiem, z tym, czego uczyli nas nasi ojcowie zawsze pokona się wszystkie przeciwności – przekonywał górnik, który sam przeżył wypadek pod ziemią. – Górniczy mundur noszę z godnością i jestem z niego dumny– podkreślił.

Pielgrzymka zgromadziła górników nie tylko węgla kamiennego, ale także brunatnego, rud cynku i ołowiu, siarki, miedzi, soli oraz ropy naftowej także pracowników elektrowni i elektrociepłowni. Przybyły rodziny górnicze, emeryci i renciści. Uczestniczyli w niej m.in. pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Adam Gawęda oraz były wiceminister energii i pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego, poseł do Parlamentu Europejskiego Grzegorz Tobiszowski.

Fot. pixabay

Tradycyjnie spotkanie rozpoczęło się nieopodal Jasnej Góry, przy kościele pw. św. Barbary, patronki górników. Następnie górnicy w galowych strojach, z pocztami sztandarowymi wyruszyli na Jasną Górę. Przy pomniku Prymasa Tysiąclecia delegacje górników złożyły kwiaty.

Pielgrzymka odbyła się pod hasłem: „Jasnogórska Matko, obdarzaj łaskami polskie górnictwo”. Z tej okazji na jasnogórskiej wieży zawisły zielono-czarne flagi. „Czerń symbolizuje świat podziemny, mrok podziemny, ale i świat skarbów, a zieleń symbolizuje tęsknotę serca górnika za zielenią roślin, za kwiatami, za słońcem na wierchu” – wyjaśnił o. Jan Zinówko, paulin, który przed wstąpieniem do zakonu pracował w kopalni.

Pielgrzymkę Górników zorganizował Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”.

Odbyła się ona tradycyjnie na kilka dni przed przypadającą 4 grudnia tzw. „Barbórką”, czyli świętem górniczym wypadającym we wspomnienie patronki przemysłu wydobywczego – św. Barbary.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze