Bp Pierskała: ojcostwo realizuje się w miłości ofiarnej i odpowiedzialnej
Dojrzałe ojcostwo realizuje się w miłości ofiarnej i odpowiedzialnej – powiedział bp Rudolf Pierskała. Opolski biskup pomocniczy przewodniczył na Jasnej Górze mszy św. z udziałem ok. 5 tys. przedstawicieli różnych branż górnictwa i ich rodzin.
Uczestnicy 29. Pielgrzymki Górników modlili się w intencji polskiego przemysłu wydobywczego, o szacunek dla pracy i bezpieczeństwo w kopalniach.
Kaznodzieja ubolewał, że współcześnie wielu ojców zatraciło rozeznanie, co właściwie należy do ich zadań a wypracowane przez stulecia modele i ideały są odrzucane. – Tych, którzy próbują się odwoływać do tradycyjnych wartości, nieraz umieszcza się w ciemnogrodzie. Na fali ruchów feministycznych zakwestionowano niezastępowalną rolę ojca w wychowaniu, twierdząc, że wszystkie funkcje może z powodzeniem spełnić kobieta –wskazał duchowny.
Bp Pierskała zwrócił uwagę, że dziś trzeba na nowo mówić o zadaniach, roli ojca w rodzinie. Przypomniał adhortację Jana Pawła II o zadaniach rodziny chrześcijańskiej we współczesnym świecie „Familiaris Consortio” i przywołał zadania ojca w rodzinie: zapewnienie warunków rozwoju rodziny, odpowiedzialność za bezpieczeństwo rodziny, a szczególnie za poczęte nowe życie, odpowiedzialność za wychowanie dzieci, wykonywana przez mężczyznę praca nie może godzić w jedność i spójność rodziny, ojciec powinien dawać świadectwo dojrzałego życia chrześcijańskiego.
– Dojrzałe ojcostwo realizuje się w miłości ofiarnej i odpowiedzialnej. Gdzie miłość wzajemna i dobroć tam znajdziesz Boga żywego w domu, w parafii, w Ojczyźnie. Bądźmy ludźmi dobrej woli – zachęcał w homilii hierarcha.
Podkreślił również, że w realizacji ojcostwa konieczna jest dojrzałość i odpowiedzialność – Dojrzały ojciec powinien prawdziwie, odpowiedzialnie, mądrze, wiernie, wyłącznie i dozgonnie kochać swoją żonę, a matkę swoich dzieci. Piękny przykład miłości ojca do matki to jest to, co może swoim dzieciom dać najważniejszego, bo to ma zasadniczy wpływ na ich wychowanie i na ich przyszłe życie” – przekonywał bp Pierskała.
Wskazał też na potrzebę budowania dobrej atmosfery domu także przez dobre słowa i gesty, zachęcał ojców, by nie bali się okazywania czułości i serdeczności. Zwrócił też uwagę na budowanie atmosfery religijności w domu przez modlitwę, pielęgnowanie tradycji oraz na wpływie wizerunku ojca rodziny na budowanie obrazu Boga i relacji z nim przez dzieci.
Józef Kowalczyk z kopalni „Halemba” podkreślił, że wiara umacnia górników nie tylko w pracy, ale i w domu, bo górniczy zawód jest ciężki. – Dziękujemy Matce Bożej za wszystkie szczęśliwe wjazdy i wyjazdy i powierzamy jej nasze rodziny. Z wiarą, z Bogiem, z tym, czego uczyli nas nasi ojcowie zawsze pokona się wszystkie przeciwności – przekonywał górnik, który sam przeżył wypadek pod ziemią. – Górniczy mundur noszę z godnością i jestem z niego dumny– podkreślił.
Pielgrzymka zgromadziła górników nie tylko węgla kamiennego, ale także brunatnego, rud cynku i ołowiu, siarki, miedzi, soli oraz ropy naftowej także pracowników elektrowni i elektrociepłowni. Przybyły rodziny górnicze, emeryci i renciści. Uczestniczyli w niej m.in. pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Adam Gawęda oraz były wiceminister energii i pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego, poseł do Parlamentu Europejskiego Grzegorz Tobiszowski.
Tradycyjnie spotkanie rozpoczęło się nieopodal Jasnej Góry, przy kościele pw. św. Barbary, patronki górników. Następnie górnicy w galowych strojach, z pocztami sztandarowymi wyruszyli na Jasną Górę. Przy pomniku Prymasa Tysiąclecia delegacje górników złożyły kwiaty.
Pielgrzymka odbyła się pod hasłem: „Jasnogórska Matko, obdarzaj łaskami polskie górnictwo”. Z tej okazji na jasnogórskiej wieży zawisły zielono-czarne flagi. „Czerń symbolizuje świat podziemny, mrok podziemny, ale i świat skarbów, a zieleń symbolizuje tęsknotę serca górnika za zielenią roślin, za kwiatami, za słońcem na wierchu” – wyjaśnił o. Jan Zinówko, paulin, który przed wstąpieniem do zakonu pracował w kopalni.
Pielgrzymkę Górników zorganizował Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”.
Odbyła się ona tradycyjnie na kilka dni przed przypadającą 4 grudnia tzw. „Barbórką”, czyli świętem górniczym wypadającym we wspomnienie patronki przemysłu wydobywczego – św. Barbary.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |