25 lat współpracy z łaską [+GALERIA]
9 września rodzina oblacka dziękowała Bogu za 25 lat istnienia Delegatury Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów MN w Ukrainie. Uroczystość miała skromny, ale podniosły charakter. Jej zasadniczą częścią była Msza św. Ze względu na wojnę niektórzy oblaci posługujący w delegaturze nie mogli wziąć w niej udziału. Eucharystii przewodniczył o. bp Radosław Zmitrowicz OMI, superior delegatury w latach 2006-2012, a dziś biskup pomocniczy diecezji kamienieckiej.
W swojej homilii o. Radosław nawiązał do słów św. Tomasza z Akwinu: „Łaska buduje na naturze”. Zauważył, że Bóg przez te minione lata posługiwał się m. in. właśnie oblatami, żeby udzielać swoich łask ludziom w Ukrainie. Biskup wyraził także wdzięczność wiernym, którzy swoimi modlitwami i współpracą z Bożą łaską wspierają wysiłki oblatów. Podkreślił, że gdyby nie wewnętrzna walka wiernych z grzechem, egoizmem i pokusami, praca misjonarzy nie byłaby płodna. O. Radosław sprawował Eucharystię zawierzając w niej Bogu przyszłość delegatury, a w homilii, mówiąc o tej przyszłości, zwrócił uwagę na konieczność głoszenia miłości Boga do człowieka, która zmywa grzech pierworodny – źródło cierpienia i smutku człowieka.
>>> Oblaci w Ukrainie: w Tywrowie obchodzono dzień męczenników za wiarę XX wieku [+GALERIA]
Uroczystość była zwieńczeniem corocznych rekolekcji dla oblatów delegatury prowadzonych przez o. bp. Radosława Zmitrowicza OMI. Po homilii wszyscy obecni na Eucharystii oblaci, z przełożonym delegatury o. Witalijem Podolanem OMI na czele, odnowili swoje śluby zakonne. Msza św. była transmitowana przez stację EWTN Ukraina. Poza oblatami wzięła w niej udział także grupa wiernych świeckich związanych z oblackim charyzmatem, którzy podziękowali misjonarzom za ich posługę i zapewnili o swojej modlitwie za nich.
Delegatura Misjonarzy Oblatów MN w Ukrainie
Misjonarze Oblaci rozpoczęli posługiwanie w Ukrainie we wrześniu 1989 roku. Obecnie 30 oblatów pracuje w 12 placówkach. Wśród posług i priorytetów są ubodzy, media, młodzież i praca w parafiach: w Połtawie, Czernichowie, Sławutyczu, Kijowie, Obuhowie, Lwowie, Gniewaniu, Tywrowie oraz objętej niedawno parafii Rokitno, w której posługiwał kandydat na ołtarze, męczennik za wiarę – o. Ludwik Wrodarczyk OMI. Oblaci są obecni także na terenach okupowanego Krymu, w Eupatorii oraz należącej do Delegtury placówce w Rosji: w Piatigorsku. Od wielu lat posługują w mediach; najpierw stworzyli Radio Maryja, by następnie zająć się stworzeniem katolickiej telewizji działającej w sieci EWTN.
Kilka lat temu biskup Leon Dubrawski ustanowił 2 sanktuaria w parafialnych kościołach, którym zajmują się oblaci. Jest to sanktuarium św. Józefa w Gniewaniu i w Tywrowie Matki Bożej Tywrowskiej i męczenników za wiarę.
W czasie pracy na terenach Ukrainy oblaci remontowali zrujnowane świątynie, budowali nowe, gdzie ich nie było. Szczególnie ważnym miejscem jest tywrowski klasztor, gdzie przy maryjnym sanktuarium działa pod opieką oblatów Młodzieżowe Centrum im. Jana Pawła II oraz Dom Rekolekcyjny. Drugim rekolekcyjnym domem jest dom macierzysty na Ukrainie, czyli obuhowski klasztor.
Galeria (6 zdjęć) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |