fot. pixabay

25. urodziny Radia Emaus. Jak wygląda praca we współczesnej katolickiej rozgłośni radiowej?

23 marca Radio Emaus, będące rozgłośnią archidiecezji poznańskiej, obchodzi swoje 25. urodziny. 

Z tej okazji pracownicy radia przygotowali konkursy z licznym nagrodami, a my krótki artykuł, w którym przybliżamy historię oraz to, jak wygląda praca we współczesnym katolickim radiu. 

Od Maksymiliana Marii Kolbe do Radia Emaus 

Historia rozgłośni katolickich w Polsce zaczęła się w 1938 r., kiedy to 8 grudnia św. Maksymilian Maria Kolbe nadał pierwszą audycję w Radiu Niepokalanów. Jednak wybuch II wojny światowej i rządy komunistyczne spowodowały, że radio musiało zaprzestać nadawania. Odrodzenie radiofonii katolickiej w Polsce miało miejsce dopiero w 1989 r. A już sześć lat później – 23 marca 1995 r. w małym studiu znajdującym się w pomieszczeniach parafii p.w. NMP Matki Odkupiciela na os. Władysława Jagiełły w Poznaniu pierwszą audycję nadało Radio Emaus, które właśnie dziś obchodzi swoje 25. urodziny. 

>>> Mój patron – św. Maksymilian Maria Kolbe – MisyjnyVLOG [#08]

W międzyczasie nazwa radia kilkakrotnie została zmieniona. Najpierw radio nazywało się Archidiecezjalna Rozgłośnia Radiowa, później Radio Refleks, a następnie Katolickie Radio Poznań. W 2001 roku radio zostało włączone do ogólnopolskiej sieci rozgłośni Plus. Natomiast 1 marca 2003 r., dekretem arcybiskupa poznańskiego Stanisława Gądeckiego, powstała samodzielna rozgłośnia radiowa Radio Emaus, a jej siedzibę przeniesiono do centrum miasta, na ulicę Zieloną 2. 

Z kolei od 2018 r. siedziba radia znajduje się przy ulicy Chartowo 5. Radio włączono wówczas w struktury Domu Medialnego Święty Wojciechz czym wiązało się również wiele innych zmian programowych i organizacyjnych. 

>>> Zambia: episkopat na fali radiowej

Dobre radio 

Pierwsza audycja nadana 23 marca 1995 roku o godzinie 20.00 została poświęcona spowiedzi wielkopostnej i trwała zaledwie dwie godziny. Dziś natomiast radio nadaje na 4 częstotliwościachrozgłośni można słuchać na całym terenie archidiecezji poznańskiej przez 24 godziny na dobę. W ramówce radia znajdują się treści o charakterze informacyjnym, kulturalnym, edukacyjnym, muzycznym i religijnym. Wśród nich są audycje takie jak „5 minut z Bogiem”, „Chartowo na sportowo”, „Credo”, „Espresso z biskupem”, „Dieta od kuchni”, „Między nami mówiąc”, „Krąg biblijny” czy też prowadzone przez dziennikarzy misyjne.pl „Dwie nawy” oraz „Ludzie z misją”. Dzisiaj w Radiu Emaus miliony odbiorców z Wielkopolski i nie tylko (bo radia można słuchać też w Internecie) mogą też posłuchać wielu muzycznych hitów. A w ciągu 25 lat działalności w radiu pojawiło się wielu ciekawych gości, takich jak: Marek Kondrat, Krystyna Feldman, Aleksander Machalica, Jerzy Zelnik, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Eleni, Michał Grudziński, Fismoll, Jurek Owsiak, Dorota Wellman, Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz, Arturo Mari, Sal Solo, Roger Waters, Wanda Błeńska, o. Marian Żelazek, brat Alois, Zenon Laskowik, Mieczysław Hryniewicz i wielu innych. 

fot. unsplash

>>> 91 lat od pierwszej radiowej transmisji Mszy św.

Czym jest radio dla pracowników? 

Redaktorem naczelnym radia od 2016 r. jest ks. Wojciech Nowicki – duszpasterz dziennikarzy w archidiecezji poznańskiej. O pracy w radiu Emaus mówi m.in., że jest bardzo dynamiczna: 

Praca w radiu jest niewątpliwie bardzo dynamiczna, bo rzeczywistość, która nas otacza, jest taka. Staramy się wybrać ze strumienia informacji to, co jest dobre i wartościowe, i przekazać to naszym słuchaczom. Myślę, że to sobie właśnie cenią, właśnie dlatego możemy nazywać się dobrym radiem. 

A czym radio Emaus jest dla jego pracowników? 

Praca prezentera i dziennikarza jest dla mnie przede wszystkim wyjątkową szansą na spotkanie z drugim człowiekiem. Zarówno z tym, z którym twórczo działam w redakcji, jak i z odbiorcą-słuchaczem. Przestrzeń radiowa daje niewyobrażalne wręcz możliwości łączenia ludzi między podziałami – wiekowymi,  politycznymi, czy kulturowymi. Daje możliwość odkrywania interesujących rewirów i poczucia każdego dnia, że jestem tu „po coś”. Dziękuję za każdego słuchacza, bo ta praca tylko dzięki nim jest przygodą wyjątkowego spotkania (Arek Szymański – prezenter). 

>>> #DwieNawy w Radio Emaus

Prezenter jest swego rodzaju obserwatorem świata. Widzi przed sobą natłok informacji i musi wybrać akurat tę, która będzie najbardziej atrakcyjna dla słuchaczy, która pomoże im coś zrozumieć, wyjaśnić. Ale chyba największą misją jest w tym wszystkim znalezienie tego, co może dać pozytywny skutek – czyli przekazanie swoim głosem radości, pogody ducha i poprawienie humoru komuś, kto włączył radio właśnie w poszukiwaniu relaksu, odpoczynku (Alicja Dec, prezenter). 

Ale ludzie z Emaus to nie tylko prezenterzy, to także reporterzy, osoby, które zajmują się reklamą i promocją, kierownik techniczny, szef muzyczny i wydawcy. To wiele osób, które każdego dnia dba o to, by, w myśl hasła stacji, dobre radio towarzyszyło słuchaczom na dobry dzień. 

>>> Dlaczego i kiedy włączam katolickie rozgłośnie radiowe? 

25-lecie 

Z okazji 25-lecia działalności radio przygotowało wiele konkursów z licznymi nagrodami. Można wziąć w nich udział już od poniedziałku 23 marca. Wystarczy słuchać Radia Emaus w radiu lub w Internecie. 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze