Abp Grzegorz Ryś, Fot. youtube

Abp Ryś: Duch Święty jest darem, którego najbardziej potrzebujemy

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Duch Święty jest darem, którego najbardziej potrzebujemy do bycia naprawdę ludźmi i byśmy żyli tak, jak Bóg nas pomyślał i jak nas wybrał odwiecznie w swojej miłości – mówił abp Grzegorz Ryś, który przewodniczył czuwaniu przed uroczystością Zesłania Ducha Św. w archikatedrze łódzkiej.

– Jest wielką radością być częścią Kościoła, który jest Matką. Pan nam daje dziś noc, w której łono Kościoła jest otwarte i rodzi Bogu nowe dzieci, poczęte w Kościele mocą Ducha Św. z Ojca, którym jest Jezus. Błogosławimy Boga za te nasze siostry i braci, którzy tej nocy będą zrodzeni. Błogosławimy też Boga za szansę naszego odrodzenia tej nocy – mówił we wstępie metropolita łódzki.

W czasie czuwania przed uroczystością Zesłania Ducha Św. metropolita łódzki udzielił sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego 14 dorosłym, przez co zostali oni włączeni do Kościoła.

>>>5 ważnych faktów o Duchu Świętym

Nie tylko słowo

W swoim słowie mówił, że ważne jest, aby tej nocy czuwania otworzyć się na działanie, a nie tylko słuchanie. „Przyjmujemy nie tylko słowo, ale także to, co Bóg chce zrobić w naszym życiu, tym bardziej, że jest to nam niesłychanie potrzebę. Tylko On jest w stanie to zrobić”- mówił abp Ryś.

Dalej duchowny mówił, że obietnicą tej nocy czuwania jest właśnie to, że Pan Bóg chce nas na nowo stworzyć i chce wszystkie trupie miejsca w nas wypełnić swoją chwałą. Pytanie tylko, czy Mu na to pozwolimy? Abp Ryś podkreślił, że Pan Bóg nie chce nas trochę przemienić za sprawą Ducha Św., nie chce wymazać niektórych naszych grzechów, nałogów, ale chce nas na nowo stworzyć.

>>>Abp Ryś: obecność Boga w moim życiu, czyni je absolutnie niebanalnym

Nikt i nic nie jest tak ważny jak On

– Duch Św. jest darem, którego najbardziej potrzebujemy do bycia naprawdę ludźmi; byśmy żyli tak jak Bóg nas pomyślał i jak nas wybrał odwiecznie w swojej miłości – mówił łódzki pasterz. Podkreślił też, że Duch Święty zostaje nam dany, kiedy Jezus w naszym życiu jest uwielbiony. – Pytaniem dzisiejszej nocy jest, to czy Jezus jest przez nas uwielbiony? Kim On jest w moim życiu? Cała chwała Jezusa jest w Jego krzyżu. Tak Jan pokazuje chwałę Jezusa w swojej Ewangelii. Jezus waży w naszym życiu przez to, że jest ukrzyżowany. Nie mówicie o chrześcijaństwie jak nie macie przed oczami ukrzyżowanego Jezusa i jak nie odczuwacie wagi tego, co widzicie. Nikt i nic nie jest tak ważny jak On – mówił kaznodzieja.

Po homilii miał miejsce liturgia chrzcielna. Wierni zaśpiewali „Litanię do wszystkich świętych”, a abp Grzegorz Ryś poświęcił wodę chrzcielną, przywołując nad nią Ducha Św. Następnie wybrani zostali namaszczeni olejem katechumenów, aby dzięki Bożej pomocy mogli wyznać wiarę, w której następnie zostali ochrzczeni. Na zakończenie przyodziani w białą szatę otrzymali zapaloną świecę- światło Chrystusa, który od tego momentu stał się ich przewodnikiem.

Zobacz także
Wasze komentarze