fot. Flickr.com

5 ważnych faktów o Duchu Świętym

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Oto 5 naprawdę istotnych rzeczy, które o Duchu Świętym po prostu należy wiedzieć:

1. Jest osobą

O Duchu Świętym nie mówimy „to” czy „co”, tylko „on” i „kto”. Już sam język intuicyjnie podpowiada, że jest on osobą, co więcej, zgodnie z naszą wiarą, jest jedną z osób Trójcy Świętej. Prawdopodobnie jest właśnie tą najbardziej tajemniczą z tego zacnego grona, jednak jest taką samą osobą jak Bóg Ojciec i Syn Boży.

2. Jest pełnią Bóstwa

Choć o Duchu Świętym mówi się, że jest „trzecią osobą z Trójcy Świętej”, nie zmienia to faktu, że nie jest niczym mniejszym niż Bóg Ojciec czy Syn Boży. Wszystkie Trzy Osoby Boskie, łącznie z Duchem Świętym są „pełnią Bóstwa” i „równe w chwale” (mówi o tym najobszerniej tzw. Atanazyjskie wyznanie wiary).

fot. pixabay.com

3. Zawsze istniał, nawet w „starotestamentalnych czasach”

Choć często po raz pierwszy o Duchu Świętym słyszymy z Ewangelii, które są elementami Nowego Testamentu, On zawsze istniał. Bóg od zawsze istniał w trzech osobach. Kiedy więc słyszysz o Bogu w Starym Testamencie, pamiętaj, że również jest zarówno Ojcem, jak i Synem oraz oczywiście Duchem Świętym.

4. Duch Święty działa w nas od momentu chrztu, a jego dary wzmacniają się w nas po bierzmowaniu

Duch Święty może działać w sposób, którego nie jesteśmy w stanie pojąć. Wiemy jednak, że otrzymujemy go po raz pierwszy w sakramencie chrztu, a dary Ducha Świętego umacniają się w nas w momencie przyjęcia sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej – bierzmowania.

5. Chrześcijanie są świątynią Ducha Świętego

Wyjaśnia to św. Paweł:

Strzeżcie się rozpusty; wszelki grzech popełniony przez człowieka jest na zewnątrz ciała; kto zaś grzeszy rozpustą, przeciwko własnemu ciału grzeszy. Czyż nie wiecie, że ciało wasze jest świątynią Ducha Świętego, który w was jest, a którego macie od Boga, i że już nie należycie do samych siebie? Za [wielką] bowiem cenę zostaliście nabyci. Chwalcie więc Boga w waszym ciele! [1 Kor 6, 18-20]

Zobacz także
Wasze komentarze