O. Rydzyk: wychowanie młodzieży jest pilnym zadaniem, bo czasy się zmieniają
Wychowanie młodzieży jest bardzo ważnym i pilnym zadaniem, bo czasy się zmieniają – powiedział założyciel Radia Maryja i Telewizji Trwam o. Tadeusz Rydzyk. Przyznał, że ta zmiana zaskakuje, podobnie jak różne sytuacje — także w Polsce.
O. Rydzyk otworzył w piątek obrady XIII Międzynarodowego Kongresu „Katolicy a wychowanie — współczesne wyzwania szkolnictwa wyższego i nauki”. Tym razem wydarzenie poświęcone jest pamięci zmarłego w tym roku kardynała Zenona Grocholewskiego. Kongres realizowany w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu ma formułę hybrydową z uwagi na okres epidemii.
– Wiem, że było duże zainteresowanie tym kongresem — jak zawsze. Jest tu nas tak niewielu, ale jednak tak wielu. Pozdrawiamy wszystkich wszędzie — gdziekolwiek jesteście – mówił, otwierając kongres założyciel Radia Maryja i Telewizji Trwam. Dodał, że przy współczesnej technice można zorganizować wszystko — nawet w trudnych okolicznościach. Przypomniał, że to pierwszy raz, gdy na kongresie nie ma kardynała Grocholewskiego, który był niejako współorganizatorem poprzednich edycji kongresu. – Jemu bardzo zależało na formowaniu człowieka. Ucieszył się bardzo, gdy dowiedział się, że jest taka uczelnia jak WSKSiM – mówił o. Rydzyk.
Redemptorysta stwierdził, że wychowanie jest bardzo ważnym i pilnym zadaniem, bo czasy się zmieniają. – Bardzo szybko się zmieniają czasy. Zaskakują nas różne sytuacje — również w naszej ojczyźnie – podkreślił o. Rydzyk. Wśród prelegentów dwudniowego kongresu będą m.in. abp Marek Jędraszewski, bp Ignacy Dec oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Kard. Grocholewskiego wspominał też metropolita krakowski. – Kardynał odznaczał się niezwykłą otwartością na drugiego człowieka, imponował ogromną, ciągle poszerzaną i pogłębianą rzetelną wiedzą – powiedział abp Marek Jędraszewski. Zaznaczył, że u źródeł jego cech leżała głęboka duchowość. Abp Jędraszewski wygłosił wykład, połączył się z uczestnikami wydarzenia w sposób zdalny. – Każdy, kto miał szczęście, a zarazem zaszczyt spotkać się osobiście i nieco dłużej rozmawiać z księdzem, następnie biskupem i na koniec kardynałem Zenonem Grocholewskim, musiał znaleźć się pod wielkim wrażeniem jego osobowości. Od pierwszych lat kapłaństwa odznaczał się bowiem niezwykłą otwartością na drugiego człowieka, wielką życzliwością i poczuciem humoru. Był jednocześnie wielkim erudytą, imponował ogromną, ciągle poszerzaną i pogłębianą rzetelną wiedzą, wraz z którą szły w parze jasność i precyzja myślenia oraz odwaga w wyrażaniu swych sądów – mówił abp Jędraszewski.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |