fot. PAP/Mateusz Marek

30 lat od przywrócenia Ordynariatu Polowego w Polsce

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. dostrzeżono konieczność powołania w siłach zbrojnych instytucjonalnie zorganizowanego duszpasterstwa wojskowego. 5 lutego 1919 r. papież Benedykt XV utworzył Biskupstwo Polowe, na którego czele stanął sufragan warszawski bp Stanisław Gall (1865–1942).

Wroga polityka władz komunistycznych wobec Kościoła, uniemożliwiła odtworzenie przedwojennych struktur duszpasterstwa wojskowego. Władze powołały w to miejsce Generalny Dziekanat Wojska Polskiego, w ramach którego posługę pełnili kapelani 1. i 2. Armii Wojska Polskiego. 21 stycznia 1991 r. papież Jan Paweł II wydał dekret przywracający diecezję wojskową oraz bullę nominującą ks. prał. dr. Sławoja Leszka Głódzia na biskupa polowego.

fot. PAP/Mateusz Marek


– Kapelaństwo wojskowe jest szczególnym rodzajem powołania kapłańskiego do służby. W wypełnieniu powierzonych zadań kapelan powinien dochować wierności Bogu i człowiekowi – powiedział kard. Kazimierz Nycz w czasie uroczystości 30-lecia przywrócenia Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Metropolita warszawski przewodniczył w czwartek mszy św. w stołecznej katedrze polowej Wojska Polskiego.

Dziś pragniemy dziękować Bogu za to, że otwarły się bramy koszar dla Chrystusa i ewangelicznych wartości, za to, że kapelani ponownie mogą towarzyszyć żołnierzom w realizacji ich misji stróżów pokoju i wolności. Dziękujemy także ludziom, którzy przyczynili się do przywrócenia Ordynariatu Polowego” – powiedział bp Guzdek. Wymienił papieża Polaka, ówczesnego Nuncjusza Apostolskiego w Polsce abpa Józefa Kowalczyka, abpa Sławoja Leszka Głódzia, który walczył o odtworzenie sieci parafii wojskowych, powiększenie liczby kapelanów oraz ich odpowiednie przygotowanie do pełnienia misji ewangelizacyjnej w szeregach Wojska Polskiego oraz bp. Tadeusza Płoskiego, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem.

fot. PAP/Mateusz Marek

„Dziękujemy także kapelanom za ich wierność Bogu i Ojczyźnie, za towarzyszenie żołnierzom w kraju i misjach zagranicznych, za duchowe wsparcie ich rodzin oraz troskę o kombatantów i emerytów wojskowych” – dodał hierarcha. W homilii kard. Kazimierz Nycz podkreślił, że „kapelaństwo wojskowe jest szczególnym rodzajem powołania kapłańskiego”, które można zrozumieć jedynie w świetle wiary. Poszedłem do wojska nie, dlatego, że mi się podobał mundur, że coś się mu w diecezji nie poukładało, ale dlatego, żeby służyć w tym szczególnym miejscu gdzie człowiek potrzebuje tej normalnej a zarazem specyficznej posługi kapłańskiej. Zwrócił uwagę, że obecnie mamy odczynienia z wojną światową w kawałkach, która trwa w różnych miejscach. „Tam cierpią, giną ludzie. Wy – drodzy kapelani tam z nimi jesteście, jadąc na misje z Polski, by w imię solidarności świata służyć ludziom” – zaznaczył hierarcha.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze