W ubiegłych latach warszawskie pielgrzymki przyciągały tłum,y pątników. Zdjęcie z 2018r. Fot. PAP/Leszek Szymański

309. Warszawska Pielgrzymka na Jasną Górę: w tym roku pójdzie 50 osób

Z powodu epidemii w tym roku w ramach 309. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę pójdzie tylko delegacja 50 osób. Reszta pątników została zaproszona do pielgrzymowania duchowego za pośrednictwem mediów lub spotkań w stołecznym sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia.

O nowych zasadach pielgrzymowania poinformował na fanpage’u pielgrzymki jej kierownik paulin o. Krzysztof Wendlik. Podkreślił, że zostały one podyktowane troską o zdrowie pielgrzymów, przyjmujących ich gospodarzy i służb zaangażowanych w bezpieczny przebieg pielgrzymki.

„Nie możemy wystawić na szwank dobra, jakim jest Warszawska Pielgrzymka Piesza, jej historia i jej przyszłość” – podkreślił.

Wyjątkowa pielgrzymka w wyjątkowym roku

Co roku w ramach pielgrzymki, nazywanej także paulińską, pątniczy szlak przemierza ponad 5 tys. osób. Jest ona jedną z najstarszych w Polsce. Pierwszy raz wyruszyła ze stolicy na Jasną Górę w 1717 r. 20 mężczyzn pod kierunkiem Antoniego Gromadzkiego poszło wówczas w pielgrzymce pokutnej, aby prosić o zatrzymanie epidemii dżumy.

„Nie sposób dziś nie dostrzec podobieństwa do tamtej sytuacji, w której znalazła się nie tyko Polska, ale także cały świat. Wyjątkowość przeżywanego czasu podkreślają jeszcze ważne rocznice i wydarzenia z historii Polski oraz Kościoła: stulecie Cudu nad Wisłą, jubileusz urodzin Jana Pawła II oraz zbliżająca się beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego” – powiedział o. Wendlik.

>>> Pielgrzymka z Łowicza rozwiązana po ponownej interwencji policji

Zapowiedział, że z powodu epidemii w tym roku na szlak wyruszy tylko ok. 50 osób. „Z uwagi na wciąż niepewny stan sanitarny oraz fakt, że pielgrzymki nie organizuje się w przeciągu kilku tygodni, lecz potrzeba na to kilku miesięcy, nie możemy dopuścić do organizacyjnego chaosu oraz do tzw. selekcji wśród pielgrzymów, to znaczy – ktoś pójdzie, ktoś nie pójdzie, dlatego też Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę będzie w tym roku reprezentowana przez grupę ok. 50 osób”.

fot. EPA/ANTONIO BAT

„Pójdziemy przepraszać”

Zaznaczył, że każda z grup pielgrzymkowych, zasadniczych i piętnastek, będzie reprezentowana przez swojego przewodnika niosącego intencje złożone do specjalnego plecaka. Pozostałe osoby to będą służby niezbędne do organizacji pielgrzymki i do zachowania jej duszpasterskiego charakteru.

O. Wendlik podkreślił, że tegoroczna pielgrzymka będzie miała przede wszystkim charakter pokutny.

„Pójdziemy prosić Boga o wybaczenie grzechów, które ciążą na sumieniu naszym, jak i naszego kraju, zwłaszcza grzechów pychy, niewiary, podziałów i nieposzanowania życia najsłabszego. Pójdźmy przepraszać Maryję za wszystkie zniewagi, jakich doznała w ostatnim czasie w naszej ojczyźnie, za profanację Jej jasnogórskiego wizerunku, bo miłosierdzie Boże objawia się tam, gdzie serce jest skruszone” – oświadczył.

Zapowiedział, że w najbliższych tygodniach zostaną podane szczegóły dotyczące tegorocznego pielgrzymowania, zarówno dla tych, którzy będą łączyć się duchowo za pośrednictwem mediów, jak i osób, które będą nawiedzać w stolicy sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia.

>>> Pielgrzymka Żywego Różańca na Jasną Górę. Tym razem inna, niż zawsze

Hasłem tegorocznej 309. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę będą słowa Prymasa Tysiąclecia „Ten zwycięża, kto miłuje”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze