fot. domena publiczna

4 cytaty o Bożej Opatrzności. Znasz je?

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

21 i 22 września warszawska Parafia Opatrzności Bożej (Świątynia Opatrzności Bożej) obchodziła swój odpust. Święta Opatrzności Bożej nie ma, dlatego odpust jest ustalany przez decyzję miejscowego biskupa. W Warszawie odpust ustalono na przedostatnią niedzielę września. Przy tej okazji warto zatrzymać się nad wielkim darem, jakim jest Boża Opatrzność. Przypominają nam o niej 4 cytaty – to cytaty świętych i samego Jezusa:

Św. Augustyn

Opatrzność Boża opiekuje się każdym z nas z osobna, jak i całą ludzkością.

Św. Augustyn, fot. domena publiczna

Św. o. Pio

Dobrodziejstwo, z jakiejkolwiek strony by nie szło, jest zawsze córką tej samej Opatrzności.

Ojciec Pio listy pocieszenie

Fot. YouTube

Jezus do św. Katarzyny ze Sieny

Jestem tą wielką Opatrznością, która nigdy nie uchyla się od próśb tych sług, którzy we Mnie wierzą, próśb dotyczących ciała i duszy.

św. Jan Paweł II

Niech ta świątynia stanie się miejscem szczególnego dziękczynienia za wolność Ojczyzny. Modlę się, by żadne bolesne doświadczenie już nie zakłóciło tego dziękczynienia, z którym czekamy prawie 200 lat.

Fot. YouTube


W teologii Opatrzność Boża jest określana jako nieustanna opieka wszechwiedzącego i wszechmocnego Boga nad dziejami świata i poszczególnych ludzi, poprzez którą pokazuje On swą mądrość, dobroć i miłość. Dokonuje się bezpośrednio, przez aniołów lub przez innych ludzi, co jest wyrazem pragnienia Boga by dać ludziom możliwość samodzielnego i twórczego działania. Jednym z podstawowych pytań dotyczących Opatrzności jest istnienie zła w świecie równocześnie z Jej działaniem. Wiara w Opatrzność uwalnia od postaw nacechowanych fatalizmem, pobudza nadzieję.

Zobacz także
Wasze komentarze