Fot. wikimediacommons/By Ralf Lotys (Sicherlich), CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20553981

4 lata temu zmarł bp Tadeusz Pieronek

Bp Tadeusz Pieronek zmarł 27 grudnia 2018 roku w Krakowie. Był kanonistą i profesorem nauk prawnych. W latach 1992–1998 był biskupem pomocniczym sosnowieckim, od 1193 do 1998 pełnił funkcje sekretarza generalnego KEP. Od 1998 do 2004 roku był rektorem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

Abp Wojciech Polak po śmierci bp. Tadeusza Pieronka podkreślał zwłaszcza „zaangażowanie, jego bezpośredniość i trzeźwość w ocenie sytuacji, także sytuacji społecznej”. Z drugiej strony „miał głęboką miłość do Kościoła, wrażliwość na tych, którzy Kościół stanowią, na wszystkich wiernych”.

„Był bardzo otwarty na kontakt z mediami, często wypowiadał opinie na gorąco, komentował na bieżąco różne sytuacje życiowe, dotyczące życia społecznego czy kościelnego. Z tych komentarzy, niekiedy ostrych czy krytycznych, przebijała się szczególna miłość do Kościoła, przebijała się też szczególna wrażliwość na to, co jest rzeczywistością ludzką skierowaną na dobro wspólne” – mówił 4 lata temu prymas.

>>> Ks. Luter o bp. Pieronku: mimo swego krytycyzmu do końca był wierny Kościołowi

Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

– Pamiętam też dobrze, jak zastanawialiśmy się przed rekolekcjami, kogo będziemy zapraszać. Padła postać właśnie bp. Pieronka. Choć niektórzy twierdzili, że trzeba będzie bardzo dokładnie wsłuchać się w jego wypowiedzi, ponieważ mówi dość trudno, posługuje się językiem prawniczym. Te wszystkie narzekania okazały się niewłaściwe. Bp Pieronek urzekł nas swoją skromnością, zwłaszcza podczas spotkań wieczornych w ludźmierskim domu pielgrzyma. Nie bał się odpowiadać często na trudne pytania, które nas nurtowały – wspominał Kazimierz Tischner, brat księdza prof. Tischnera.

Historyczną zasługą bp. Pieronka w roli sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski było doprowadzenie do ratyfikacji Konkordatu między Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską – po pięcioletnim okresie bojkotu umowy ze Stolicą Apostolską przez przedstawicieli lewicy parlamentarnej. Następnie, jako przewodniczący Kościelnej Komisji Konkordatowej, przyczynił się wydatnie do zbudowania modelu relacji między państwem a Kościołem, opartym za zasadzie niezależności i autonomii.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze