fot. PAP/Marian Zubrzycki

44. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna pod hasłem „Idę do Ojca”

Pod hasłem „Idę do Ojca” 5 sierpnia wyruszy 44. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna na Jasną Górę. Od 1 lipca będzie można zapisać się na pielgrzymkę w systemie on-line – powiedział przewodnik pielgrzymki ks. Mateusz Gawarski, rektor kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie.

Pielgrzymi szlak potrwa 10 dni – rozpocznie się Mszą św. o godz. 5.30 w kościele akademickim św. Anny w Warszawie i zakończy się 14 sierpnia rano ok. godz. 8.00 na Jasnej Górze.

Zapisy na pielgrzymkę ruszą 1 lipca. Formularz będzie dostępny online na stronie internetowej: http://www.wapm.waw.pl/zapisy/.

W tym roku hasłem 44. WAPM są słowa „Idę do Ojca” zaczerpnięte z 14. rozdziału Ewangelii według św. Jana, z fragmentu, w którym Jezus przed swoją męką mówi uczniom, że „w domu Ojca jest mieszkań wiele”. „W tym roku chcemy zwrócić uwagę na naszą relację z Bogiem Ojcem, który jest źródłem wszelkiego życia” – powiedział PAP ks. Mateusz Gawarski.

Przyznał, że „sposób postrzegania Stwórcy jest często pochodną doświadczeń wyniesionych z relacji z ziemskim ojcem, które niekiedy są trudne i bolesne”, co – jak ocenił – „niestety, rzutuje na dalsze życie”. „Widać to zwłaszcza w budowaniu relacji z innymi, postrzeganiu własnej osoby, zaangażowaniu w życie zawodowe czy społeczne” – powiedział duchowny.

Jak zaznaczył, „w tym roku w czasie pielgrzymki będziemy chcieli doświadczyć łaski miłości Boga, który jako Ojciec Niebieski, szuka każdego z nas i pragnie swoją obecnością wypełnić wszelkie nasze braki i uzdrowić wszystkie rany, które nosimy”.

Ks. Gawarski przypomniał, że zgodnie z nauką Kościoła katolickiego – jedyną drogą do Ojca jest Jezus Chrystus. „Na Niego wskazuje Maryja w Jasnogórskim wizerunku, dlatego każdego dnia w czasie pielgrzymki będziemy wsłuchiwać się w Słowo Boże, aby poznając Jezusa coraz bardziej poznawać także Boga Ojca” – powiedział duchowny.

>>> W Święto Dziękczynienia ulicami Warszawy przejdzie pielgrzymka dziękczynna

Fot. PAP/Waldemar Deska

Rozważania na każdy dzień pielgrzymowania WAPM przygotuje w tym roku ks. Franciszek Urmański – były duszpasterz kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie, który obecnie studiuje teologię dogmatyczną w Rzymie. Konferencje w formie książeczki będzie można zakupić jako cegiełkę na organizację WAPM.

Pątnicy podzieleni będą na 15 grup, z których każda związana jest z określoną parafią, duszpasterstwem lub duchowością oraz grupa wojskowa.

Młodzież akademicka i szkół średnich archidiecezji warszawskiej od 1981 r. pielgrzymuje na Jasną Górę historycznym szlakiem sanktuariów maryjnych i miejsc związanych z przeżyciami religijnymi. Trasa Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej liczy niemal 300 kilometrów i wymaga przejścia każdego dnia około 35 km w 5-6 etapach.

Szlak WAPM przechodzi przez 52 parafie, pięć diecezji i zatrzymuje się w ok. 132 wsiach. Droga wiedzie m.in.: przez sanktuarium Matki Boskiej Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie, Matki Bożej Jazłowieckiej w Szymanowie, Matki Bożej Świętorodzinnej w Miedniewicach, sanktuarium św. Anny w Smardzewicach, sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej, Matki Bożej Mstowskiej Miłosierdzia oraz sanktuarium św. Ojca Pio na Przeprośnej Górce. W ubiegłym roku w WAPM wzięło udział 2 tys. 800 pątników, w tym 400 funkcjonariuszy wojska oraz grupa rowerowa ze stolicy.

Przed wybuchem pandemii na Jasną Górę przybywało, co roku od 4 do 5 mln pielgrzymów, w tym ok. 200 tys. pielgrzymów pieszych. W latach 80. i 90., kiedy pielgrzymki, zwłaszcza piesze, biły rekordy popularności, co roku do Częstochowy przybywało ok. 300 tys. pieszych pielgrzymów.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze