fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Newsweek Polska
Na okładce najnowszego wydania „Newsweeka” Jarosław Kaczyński podpala flagę Unii Europejskiej. Zdjęciu towarzyszy teza, że Polska rozwodzi się z Europą. Czy tak rzeczywiście jest? Na temat działań polskiego rządu na arenie międzynarodowej z Aleksandrem Smolarem rozmawia Maciej Nowicki. – Osobista nienawiść Kaczyńskiego odegrała niemałą rolę. Chciał się odegrać za upokorzenie z 2007 r. – przegraną debatę z Tuskiem, a w konsekwencji przegrane wybory – twierdzi prezes Fundacji Batorego. Poza tematami politycznymi znajdziemy również fotoreportaż z Nepalu. Mieszkańcy tego kraju cegła po cegle odbudowują swój kraj po trzęsieniu ziemi.
Wprost
O dwóch takich, co rozbili Unię – czyli o Donaldzie Tusku i Jarosławie Kaczyńskim. Tym politykom tygodnik „Wprost” poświęca okładkę i oczywiście wiele miejsca w środku. Zdaniem Elizy Olczyk polski rząd powinien pokazać UE, że potrafi być pragmatyczny. Tymczasem zdaniem autorki „Wprost” nie wygląda na to, aby tak miało w najbliższej przyszłości być. „Kulisy gry o Tuska” na łamach najnowszego numeru przedstawia z kolei Ryszard Czarnecki. Znajdziemy również komentarz prof. Ryszarda Legutko. – Donald Tusk przejdzie do historii Polski. Co do tego nie mam wątpliwości. Uważam, że powinien przejść w takiej roli, jaką rzeczywiście odegrał – złowrogiej – uważa eurodeputowany PiS.
Do Rzeczy
Podobnie jak pozostałe tygodniki opinii, również „Do Rzeczy” zajmuje się w tym głównie tematem wyboru Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej. – Jaki sens miało podtrzymywanie do ostatnich chwil iluzji, zgodnie z którymi rząd zablokuje wybór Tuska? – zastanawia się Paweł Lisicki. O „Operacji Saryusz-Wolski” pisze z kolei Marcin Makowski. – Aby zrozumieć decyzję o wystartowaniu w wyścigu, w którym od początku nie miał właściwie szans na przegonienie Tuska, trzeba zrozumieć, jaką drogą Jacek Saryusz-Wolski doszedł do decyzji, którą oficjalnie ogłoszono 4 marca – zauważa Makowski.
Polityka
Tygodnik „Polityka” koncentruje się w tym tygodniu na minionym Dniu Kobiet. – Tegoroczny 8 marca z pewnością zostanie zapamiętany jako autentyczny Dzień Kobiet. Dzień wkurzenia Polek na „władzę panów”, która arogancko i arbitralnie przekreśla ich ledwie zdobyte prawa i wolności – twierdzą K. Czarnecka, J. Podgórska, A. Szczerbiak i E. Wilk. Przeczytamy również rozmowę z prof. Michałem Różyczką na temat najnowszych odkryć planetarnych i o tym, co może z nich wynikać. – Twardych danych na razie nie mamy, ale najprawdopodobniej są to obiekty skaliste. Znajdziemy również komentarz Jacka Żakowskiego do obecnej sytuacji opozycji. Czy uda jej się zjednoczyć i wokół czego?
wSieci
W najnowszym wydaniu „wSieci”: „Skandal goni skandal”, czyli raport specjalny o stanie polskiego sądownictwa. Dziennikarze na łamach tygodnika poruszają temat patologii w polskim systemie sądownictwa, wyciągając na światło dzienne najbardziej karygodne przykłady zachowana sędziów i podsumowując ogólną kondycję całego systemu. Na łamach nowego numeru tygodnika Piotr Zaremba w artykule „Nasz wojownik w Unii” rysuje potencjalne możliwości, jakie mogły zadecydować o uporze polskiego rządu w sprawie kandydowania Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej.
Przegląd tygodników opinii
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze