epa05941536 Pope Francis speaks during his weekly general audience in St. Peter`s Square,Vaican City, 03 May 2017. EPA/MAURIZIO BRAMBATTI Dostawca: PAP/EPA.

Japonia: gubernator Hiroszimy zaprosił papieża

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Gubernator japońskiej prefektury Hiroszima Hidehiko Yuzaki oficjalnie zaprosił Franciszka do swego miasta, aby w ten sposób wyrazić sprzeciw wobec zbrojeń jądrowych.

Media japońskie podały 4 maja, że zdaniem polityka papież powinien zwrócić się do świata z orędziem pokoju z miasta, na które w sierpniu 1945 roku po raz pierwszy zrzucono bombę atomową. Według tychże informacji Yuzaki przedstawił swoją prośbę Ojcu Świętemu po audiencji ogólnej 3 bm. w Watykanie. Spotkał się potem także z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej, kardynałem Pietro Parolinem.

Gubernator podkreślił, że Hiroszima jest „symbolem odbudowy, nadziei i pokoju”. Wizyta papieża ściągnęłaby na nią uwagę całego świata i stanowiłaby zachętę do zastanowienia się nad likwidacją broni jądrowej – powiedział Yuzaki po audiencji. Watykańskie Biuro Prasowe Watykan nic nie wspomniało o tym spotkaniu.

Franciszek, podobnie jak jego poprzednicy, wielokrotnie wzywał do powszechnej rezygnacji z broni jądrowej. Ostatnio uczynił to pod koniec marca br. w orędziu do Narodów Zjednoczonych. W lutym 1981 Hiroszimę odwiedził Jan Paweł II. W przemówieniu wygłoszonym przy miejscowym Pomniku Pokoju zaapelował do świata o likwidację całego arsenału atomowego.

O tym, że papież Franciszek mógłby odwiedzić Japonię w 2018, wspomniał niedawno Katsuyuki Kawai, specjalny doradca premiera tego kraju Shinzo Abe. W marcu br. odwiedził on Watykan i spotkał się tam z kard. Parolinem.

Japonia: gubernator Hiroszimy zaprosił papieża
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze