Będzie spotkanie Trump – Franciszek

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Prezydent USA Donald Trump oznajmił w czwartek, że w trakcie swojej pierwszej podróży zagranicznej, w drodze do Brukseli na szczyt NATO i spotkanie G7 w Taorminie we Włoszech, zatrzyma się w Izraelu, Watykanie i Arabii Saudyjskiej.

„Moją pierwszą podróżą zagraniczna jako prezydenta Stanów Zjednoczonych będzie wizyta w Arabii Saudyjskiej, potem w Izraelu i potem, co tak się podoba moim kardynałom, w Rzymie” – powiedział Trump.

Zapowiedź wizyt podczas pierwszej podróży Trumpa nastąpiła po spotkaniu w środę amerykańskiego przywódcy z Mahmudem Abbasem, prezydentem Palestyńczyków, i po złożeniu przez Trumpa obietnicy mediacji na rzecz pokoju między nimi a Izraelem.

Trump wyrażał ostatnio optymizm w kwestii możliwości osiągnięcia pokoju na Bliskim Wschodzie. W czwartek oświadczył, że zacznie od „prawdziwie historycznego spotkania w Arabii Saudyjskiej z przywódcami świata muzułmańskiego”. I tam „zaczniemy kłaść nowe fundamenty pod współpracę i poparcie naszych muzułmańskich sojuszników dla zwalczania ekstremizmu, terroryzmu i przemocy, i przygotowywać przyszłość sprawiedliwszą i bardziej optymistyczną dla młodych muzułmanów tego kraju” – mówił.

Następnie Donald Trump odwiedzi Izrael; możliwość wizyty amerykańskiego prezydenta na Zachodnim Brzegu Jordanu pozostaje kwestią otwartą – pisze agencja AFP.

Prezydent Trump spotkał się w czwartek również z katolickimi kardynałami.

W Watykanie zostanie przyjęty na audiencji przez papieża Franciszka 24 maja. Audiencja rozpocznie się wyjątkowo wcześnie: o godzinie 8.30. Trump spotka się także z watykańskim sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem i szefem dyplomacji arcybiskupem Paulem Gallagherem – ogłoszono w komunikacie Stolicy Apostolskiej.

W końcu maja Trump oczekiwany jest na szczycie G7 w Taorminie na Sycylii.

Będzie spotkanie Trump – Franciszek
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze